Zoom platformu güvenliği iyileştiremezse tazminat ödeyecek

zoom platformu guvenligi iyilestiremezse tazminat odeyecek JjRYEO38

zoom platformu guvenligi iyilestiremezse tazminat odeyecek 0 g23UaOD7

Pandemi devrinde adeta patlama yapan uygulamalardan birisi elbet Zoom. Uzaktan eğitim ve çalışma faaliyetlerinin zorunlu hale gelmesi ile birlikte Zoom öne çıkmaya başladı. Ne var ki güvenlik konusunda kelamlarını tutamadı.

Güvenlik yoksa tazminat var

Zoom uygulaması art plan değişimi yahut ekran paylaşımı üzere özelliklerle rakip uygulamaların önüne geçmişti. Ne var ki sohbetlere sızma yahut yetişkin manzaraları yayınlama üzere siber hücumlar ile de rakiplerinin önüne geçti.

Uygulamanın daha evvelki yıllarda kelam verdiği uçtan uca güvenlik tedbirlerini yalnızca görüntü sohbetlerde hayata geçirdiği ve öbür bileşenlere dokunmadığı ortaya çıkınca yatırımcılardan dava açanlar olmuştu. Sonrasında iş Ticaret Komisyonu’nda kadar da gitti. Zoom güvenlik badirelerini gidermek için 90 günlük ağır bir süreç belirlemiş olsa da Kurulun atağından kurtulamadı.

Geçtiğimiz haftalarda Federal Ticaret Komitesi ve Zoom yöneticileri bir ortaya gelerek gerekli güvenlik tedbirlerinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda anlaştı. Bu mutabakat şimdilik rastgele bir yaptırım içermiyor lakin belirlenen vakit diliminde Zoom yükümlülüklerini yerine getiremezse bu defa ortaya çıkan sorun başına 43000$ üzere bir tazminat ödemek zorunda kalacak.

Uygulamanın kabul ettiği koşullar ortasında bir siber akın olursa anında haber vermek, MacOS tarafındaki ZoomOpener yazılımının kullanıcından habersiz uygulamayı tekrar indirme protokolünü değiştirmek, tüm bileşenlerde uçtan uca şifreleme kullanmak yer alıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Zoom platformu güvenliği iyileştiremezse tazminat ödeyecek