Donanım

Yüksek sıcaklıklar Nvidia’nın süratli GDDR6X bellek kullanmamasının nedeni olabilir

yuksek sicakliklar nvidianin suratli gddr6x bellek kullanmamasinin nedeni olabilir 0 W6718uKf

GPU devinin RTX Ampere kartlarıyla birlikte ekran kartı dünyasına getirdiği yeni özelliklerden biriside GDRR6X bellekler. Yüksek frekansı sayesinde hayli yüksek bant genişliğine ulaşılmasını sağlayan belleklerin düşük frekansları tartışılıyor.

Nvidia’nın tanıtımının akabinde Micron da yeni ekran kartlarında yer alan GDDR6X bellek teknolojisini detaylandırmıştı. 21 Gbps’te çalışmaya elverişli bellekler ayrıyeten döngü başına 2 kat bilgi taşımasıyla da öne çıkıyor.

Buna rağmen yeşil grup Micron’un belleklerini daha düşük bir frekansta, 19.5 GBps’te kullanmayı tercih etti. Igor’s Lab’ın araştırmasına nazaran Nvidia’nın RTX 3090’da 19.5 Gbps’e çektiği belleklerin ardında termal nedenler olabilir.

O denli ki şimdi GDDR6X belleklerin Tj Max yani inançlı üst sıcaklık hududu belirlenmiş değil. GDDR5, GDDR5X ve GDDR6’da 100 derece olan bu hudut Igor’s Lab’ın iddiasına nazaran GDDR6X için 105-110 derece aralığında olabilir. Bununla birlikte GDDR6X belleklerin ziyan görmeye başladığı düzey ise iddialara nazaran 120 derece.

Daha evvel de vurguladığımız üzere Nvidia RTX 3000 ailesinde PCB dizaynını daha da kompleks hale getirdi. Bunu hem PCB’yi küçültüp hem de daha fazla güç ihtiyacı olan GPU ile daha da perçinleyen firmanın bu kararının olumsuz sonuçları da görünüşe nazaran yaşanıyor.

Ölçümlere nazaran RTX 3080’in VRAM ünitesi 104 dereceye kadar çıkabiliyor ki bu bedel VRM ünitesine en yakın GDDR6X belleklerde ölçülmüş.

PCB’ye yakından bakış

RTX 3080’in PCB’sine göz gezdirdiğimizde çok derecede sıkışık olan kartta VRAM’ler 320 watt TGP’ye sahip GA102’ye çok yakın konumlanmakla birlikte bu GPU’yu besleyen VRM’e de bir oldukça yakın.

yuksek sicakliklar nvidianin suratli gddr6x bellek kullanmamasinin nedeni olabilir 1 ugV2KGtH

Ufak bir not düşelim, GPU’ya kısa ara özelleşmiş tasarım kartlarda da görülüyor. Hasebiyle bunun GDDR6X’in yüksek frekansı nedeniyle sinyal oranına hassaslığına bağlı bir karar olması mümkün.

Haliyle Nvidia tasarım kararlarının bir sonucu olarak aslında Micron tarafından 21 Gbps düzeyine uygun geliştirilen bellekleri 19.5 Gbps’e düşürmüşe benziyor.

yuksek sicakliklar nvidianin suratli gddr6x bellek kullanmamasinin nedeni olabilir 2 N8seDb5O

                                 MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio

Yaklaşık %10’luk bu kaybın performansa tesirinin olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte özelleşmiş tasarım kartlarda daha geniş PCB ve tesirli bir soğutucu tasarımı sayesinde sıcaklık başlığında daha inançta kalınacaktır.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu