Yüksek Doğruluklu Grafen Mikro Kabarcıklar Geliştirildi

yuksek dogruluklu grafen mikro kabarciklar gelistirildi ILj6BQQu

Çapları 1 – 50 mikrometre ortasında değişen mikro kabarcıklar, günümüzde ilaç teslimatı, membran paklığı, biyofilm denetimi ve su tedavisi üzere pek çok mekanda kullanılıyorlar. Bununla birlikte mikro kabarcıklar, mürekkep püskürtmeli baskı ve mantık devresi için çip üstü laboratuvar aygıtlarında da kullanılıyorlar.

Mikro kabarcıkların kullanım mekanları, biyomedikal görüntülemeye ve DNA yakalama ve manipülasyonuna kadar pek çok alanda değerli katkıya da sahip. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan mikro kabarcıkları üretmek için de çeşitli usuller geliştirildi. Lakin mikro kabarcıklar, sıvı içinde rastgele dağılma eğilimindedir ve hayli kararsızdırlar.

Kabarcıklar lazerle denetim edilebiliyordu:

yuksek dogruluklu grafen mikro kabarciklar gelistirildi 0 Jw91Z68c

Swinburne Teknoloji Üniversitesi’ndeki Translasyonel Atom Materyal Merkezi, Singapur Ulusal Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi ve Monash Üniversitesi’yle bir ortaya gelerek bu sorunun üstesinden gelmek için bir metot geliştirdiler. Araçtırmacıların hedefleri, cam bir yüzey üzerinde lazer darbeleriyle hassas bir halde denetim edilebilen grafen mikro kabarcıklar üretmekti.

Araştırmacılardan oluşan grup, çalışmalarında oksijen içeren işlevsel kümelere sahip grafen sinemisiman oluşan grafen oksit gereçleri kullandı. Gazlar grafen oksit gereçlerden geçemediğinden araştırmacılar, balonlar üzere mikro kabarcıklar oluşturmak için sinemanın içinde kapsüllenecek gazları üretmek üzere lazerden faydyerdı.

yuksek dogruluklu grafen mikro kabarciklar gelistirildi 1 5eDtZu5V

Araştırmacılara nazaran bu formül sayesinde mikro kabarcıkların konumları, lazer sayesinde denetime dilebiliyordu ve kabarcıklar istendiği anda üretilip yok edilebiliyorlardı. Bununla birlikte gaz ölçüsü, lazerin yerı ve gücü ile de denetim edilebiliyordu. Yani yüksek doğruluk düzeyine ulaşılmıştı.

Araştırmacıların yeni teknikleri sayesinde üretilen mikro kabarcıklar, yüksek hassasiyet ihtiyacı bulunan gelişmiş optoelektronik ve mikromekanik aygıtlarda kullanım alanlarına sahip. Bununla birlikte araştırmacılar, kusursuz bir global eğriliğe sahip mikro kabarcık oluşturabildiklerini; böylelikle merceğin yüksek kaliteli odak noktası sunduğunu açıklisimılar.

Sıradaki içerik:

Yüksek Doğruluklu Grafen Mikro Kabarcıklar Geliştirildi