Yerli uçak motoru projesine HAVELSAN’dan dayanak

yerli ucak motoru projesine havelsandan dayanak mMDNg4Vd

yerli ucak motoru projesine havelsandan dayanak 0 mEVCZWUn

HAVELSAN ile Ulusal Muharip Uçak için özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirmekle görevlendirilen TR Motor ortasında Stratejik İş Birliği Muahedesi imzalandı.

Muahede kapsamında, HAVELSAN’ın sahip olduğu simülasyon yazılımı teknolojisi, Ulusal Muharip Uçak Projesi’nden sonra uçak için yürütülen motor projesinde de kullanılacak. HAVELSAN, simülasyon ve modelleme teknolojilerinde elde ettiği birikimle TR Motor’un yerli uçak motoru geliştirme sürecine katkı sağlayacak.

HAVELSAN’ın daha evvel yaptığı projelerden sahip olduğu motor ve platformların plant modelleriyle birlikte motor aviyonikleri konusundaki teknolojik birikimi yerli uçak motoru geliştirme süreçlerinde kullanılacak. Bu kapsamda HAVELSAN, TR Motor çalışanına eğitim de verecek.

Şirket, plant ve denetim modellerinin tasarım ve test doğrulama altyapılarının kurulmasını ve bilgisayar tabanlı tasarım araçlarının geliştirilerek TR Motor’un muhtaçlıklarının karşılanmasını sağlayacak. TR Motor’un tümleşik sayısal ikiz tabanlı tasarım ve geliştirme sürecine de HAVELSAN dayanak verecek. HAVELSAN, kendi geliştirdiği bir uçuş denetim sistemi yazılımının, simülatörün mevcut plant ve motor modeliyle birlikte çalıştırılması ve tahlil edilmesi süreçlerinde de TR Motor ile birlikte çalışacak.

Motor aviyonik denetim ünitelerinin geliştirilmesi ve sertifikasyonu süreçlerinde de HAVELSAN dayanak sağlayacak. Bu sistemlerde TÜBİTAK BİLGEM’in geliştirdiği Gerçek Vakitli İşletim Sistemi (GİS) kullanılacak. Ağustos ayında TÜBİTAK ile HAVELSAN ortasında imzalanan mukavele ile GİS’in yurt içi ve dışındaki tanıtımı, yaygınlaştırılması, pazarlanması, satışı, eğitimleri, kart dayanak paketlerinin geliştirilmesi, saha takviyesi, bakım ve idame faaliyetleri ile ilgili hakları HAVELSAN’a lisanslanmıştı.

Sıradaki içerik:

Yerli uçak motoru projesine HAVELSAN’dan dayanak