Yerli eSIM teknolojisi kullanıma sunuldu: Birinci görüşmeler yapıldı

yerli esim teknolojisi kullanima sunuldu birinci gorusmeler yapildi

yerli esim teknolojisi kullanima sunuldu birinci gorusmeler yapildi 0 5gVZjDha

Dünyada uzun müddettir kullanılan eSIM teknolojisi sonunda tam olarak Türkiye’ye geliyor. Vodafone’un kısıtlı olarak kullanıma başladığı eSIM teknolojisi, 2021’de tüm operatörler tarafından tam olarak kullanılacak. Bugün yerli eSIM altyapısının tanıtımı yapıldı. Yerli eSIM kullanılarak birinci telefon görüşmeleri gerçekleşti.

eSIM teknolojisi, yerli altyapı üzerinden hizmet veriyor. eSIM altyapı yazılımı BTK tarafından yüzde 100 yerli ve ulusal olarak geliştirildi. Operatörlerin eSIM doğrulama sunucuları Türkiye’de bulunuyor. Böylece yurt dışına bilgi çıkışı olmadan eSIM teknolojisini kullanabiliyoruz. Türkiye, kendi eSIM altyapısına sahip 4. ülke oldu.

Yerli eSIM altyapısı, telefonların yanı sıra eSIM destekleyen arabalarda, akıllı saatlerde, beyaz eşyalarda, IoT aygıtlarda vs. kullanılabilecek. Araçlardaki e-Call sistemi de eSIM teknolojisini kullanacak. eSIM teknolojisine birinci olarak telefonlar ile geçiş yapılıyor. Sonraki kademede akıllı saat vs. üzere aygıtlarda kullanılabilir olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli eSIM altyapısını kullanarak birinci görüşmeyi gerçekleştirdi. Bakan fizikî SIM’in takılı olmadığı bir iPhone kullanarak eSIM teknolojisiyle evvel Vodafone operatörü üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme bittikten sonra yaklaşık 10 saniye içerisinde operatör değiştirerek farklı bir operatör üzerinden görüşme yaptı. Bu görüşme bittikten sonra da Türk Telekom operatörüne geçerek milletlerarası bir telefon görüşmesi yaptı. Böylece tek bir telefon üzerinde 3 farklı operatörü kullanarak yerli eSIM altyapısıyla davet yapmış oldu.

Yerli eSIM altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen birinci telefon görüşmelerini aşağıdaki görüntüden seyredebilirsiniz. 10. dakika 20. saniyede başlıyor:

eSIM nedir?

eSIM, fizikî bir SIM kartı takmadan operatörlerden hizmet alabilmeye yarıyor. Örneğin telefona SIM kart takmadan operatörlerden hizmet alabilirsiniz. eSIM’in sayesinde bir telefonda birden fazla operatörden hizmet alabilirsiniz. Ayrıyeten fizikî SIM girişi olmayan ancak eSIM destekleyen akıllı saat, akıllı beyaz eşya üzere aygıtlarınızı da bundan bu türlü internete bağlayabilir, görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Bayiye gitmeden, fizikî SIM’in kargolanmasını beklemeden operatör değiştirebilirsiniz. eSIM’i kullanmak için eSIM destekleyen bir aygıta sahip olmak gerekiyor.

Vodafone ve Türk Telekom’da kullanıma sunuldu

Vodafone ve Türk Telekom bugün yaptıkları açıklamalarda yerli eSIM teknolojisini müşterilerin kullanımına sunduğunu açıkladı. Her iki operatör de eSIM için ek bir fiyat almayacağını söz ediyor.

https://www.turktelekom.com.tr/e-sim/index.html

https://www.vodafone.com.tr/Servisler/e-sim.php

Turkcell, eSIM için ön talep almaya başladı. Aşağıdaki ilişkiden form doldurarak ön talep kaydınızı oluşturabilirsiniz:

https://www.turkcell.com.tr/servisler/turkcell-e-sim

eSIM destekleyen telefon modelleri

 • iPhone 12, 12 Pro, 12 Pro Max, 12 Küçük
 • iPhone SE
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max
 • iPhone XS, XS Max, XR
 • Samsung Galaxy Note 20 FE
 • Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Ultra 5g
 • Samsung Note 20+
 • Samsung Galaxy Z Flip
 • Samsung Galaxy S20, s20+ and S20 Ultra
 • Samsung Galaxy Z Fold2 5G
 • Samsung Galaxy Fold
 • Google Pixel 5, 4a, 4, 2
 • Google Pixel 3 & 3XL (Bazı modeller)
 • Huawei P40, P40 Pro

Sıradaki içerik:

Yerli eSIM teknolojisi kullanıma sunuldu: Birinci görüşmeler yapıldı