Yerli araba için değerli gelişme: Türkiye’de birinci kere lityum üretimi yapılacak

yerli araba icin degerli gelisme turkiyede birinci kere lityum uretimi yapilacak TsBlvMdq

yerli araba icin degerli gelisme turkiyede birinci kere lityum uretimi yapilacak 0

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eskişehir’de kurulacak pilot tesisle Türkiye’de birinci kere lityum üretimi yapılacağını belirtti. Dönmez, yerli arabanın bataryalarında da burada üretilen lityumun kullanılacağını söyledi.

Bakan Dönmez, “Bu sene üretimine başladığımız tesisle birinci kere Türkiye’de lityum üretimini gerçekleştirmiş olacağız. Lityum, pil ve batarya teknolojisinde kullanılıyor. Türkiye’nin yaklaşık 1200 ton lityum ithalatı kelam konusu. Burada lityumun pilot ölçekte yıllık 10 ton üretim kapasitesi var. Kırka tesisinin üretimi ileride yaklaşık 500 tona çıkacak.” formunda konuştu.

Elektrikli arabalarda kritik teknolojilerden birinin de pil ve yazılım olduğunu söz eden Dönmez, “Yerli arabada de burada üretilen lityumun kullanıldığı bataryaları kullanmış olacağız. Burada cevher üretiyoruz. 12 ton ham maddeyi alıp 3 tonuyla cevher üretiyoruz.” dedi.

Dönmez, daha evvel sıvı ve katı atıkların bertaraf tesislerinde depolandığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Son üç yılda bu projeyle sıvı atığın içinde ekonomik olarak değerlendirebileceğimiz hususlar tahlil edildi. İçinde az ölçüde lityum elementine rastladık. Bunla alakalı çalışmalarda 80 gram sıvı atıktan 60-63 gram saf su çıkıyor. Lityum karbonat dediğimiz 500 gramdan 0,1 gram lityum elde etmiş olacağız. 500-600 ton lityumu geri kazanma imkanını gördük. Ülkemizin bu alandaki kıymetli açığını Türkiye’de üretir hale gelmiş olacağız. Tesisle ilgili verimlilik çalışmaları ve testler yapılacak. Piyasalar değişiyor lakin tonu 20 bin dolar. Kimi ülkelerde üretiliyor ve dünyada yaygın değil. Elektrikli arabaların bataryaya gereksinim göstermesi nedeniyle vakit zaman tedarik darboğazı olabiliyor. İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı, Eti Maden’i kutluyorum.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yerli araba için değerli gelişme: Türkiye’de birinci kere lityum üretimi yapılacak