Yeni Zelanda’da devlet kurumları, 2025 yılı itibariyle yalnızca elektrikli araç kullanabilecek

yeni zelandada devlet kurumlari 2025 yili itibariyle yalnizca elektrikli arac kullanabilecek 76RweiXm

yeni zelandada devlet kurumlari 2025 yili itibariyle yalnizca elektrikli arac kullanabilecek 0 eRQ8QYwO

Karbon nötr olma maksatları konusunda süratli önlemler almaya karar veren Yeni Zelanda, bu mevzudaki birinci önemli adımı kamu kesiminde atacak.

İklim konusunda acil durum ilan ettiğini söz eden ülke Başbakanı Jacinda Ardern, birinci etapta tüm kamu kesimini 2025 itibariyle karbon nötr hale getireceklerini söyledi. Ardern’in yaptığı duyuru doğrultusunda bakanlıklar dahil tüm devlet üniteleri artık yalnızca elektrikli araç satın alabilecek. Tüm kamu binaları için ise “yeşil standart” mecburî hale getirilecek.

Yeni Zelanda karasularında petrol ve gaz keşfi çalışmalarını da askıya aldığını söyleyen Başbakan, iklim konusunda alınan acil durum karanının büsbütün bilimsel bilgilere nazaran şekillendiğini söz etti. Ardern, konuşmasında “Acil durum kararlarını lakin hayati bir tehlike ya da harika bir olay anında alıyoruz. İklim değişikliğine karşı harekete geçmezsek, bu cins acil durumları kıyılarımızda daima görmeye devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

yeni zelandada devlet kurumlari 2025 yili itibariyle yalnizca elektrikli arac kullanabilecek 1 YN8jfRzL

2019 yılında yaptığı duyuruda Yeni Zelanda, 2050 yılı itibariyle net sıfır hale geleceğini ve 2035 yılı itibariyle de büsbütün yeşil güç kullanmaya başlayacağını söylemişti. Başbakan Jacinda Ardern, almış olduğu etraf dostu kararlara karşın, tarım ve hayvancılık kesiminin metan meselesine kayıtsız kalmakla suçlamıştı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yeni Zelanda’da devlet kurumları, 2025 yılı itibariyle yalnızca elektrikli araç kullanabilecek