Yeni egzoz kontrol sistemi “EGEDES” 2021’de Türkiye genelinde uygulanacak

yeni egzoz kontrol sistemi egedes 2021de turkiye genelinde uygulanacak BpkPD8Wq

yeni egzoz denetim sistemi egedes 2021 de turkiye genelinde uygulanacak127483 0

Etraf ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran motorlu taşıtlar hava kirliliğine neden olan en büyük etkenler ortasında yer alıyor. Yapılan çalışmalar sonucu yaklaşık 2 milyon aracın egzoz emisyon ölçümünün bulunmadığı varsayım ediliyor.

Bu kapsamda egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafikte otomatik belirlenmesini sağlayacak Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) geliştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca imzalanan protokol kapsamında EGEDES’in yeni yılın ikinci yarısında 81 vilayette uygulanmaya başlayacağı açıklandı.

5 milyon lira proje bedeliyle imzalanan protokol kapsamında cihazların son testleri gruplarca gerçekleştirildi. Aygıtların dağıtımı, montajı ve işçi eğitimleri için takvim belirlendi. Bakanlık yeni yılın birinci yarısı sonunda her kente bir plaka tanıma aygıtı teslim ederek, EGEDES uygulamasını 81 vilayette başlatacak. Sistemle egzoz muayenesi yaptırılmayan araçlar trafikte, otomatik olarak, akışı da aksatmadan tespit edilecek.

Buna nazaran, yol kenarında ve seyir halindeyken aygıtla yoldan geçen araçların plakaları okunacak, internet üzerinden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanacak ve birkaç saniyede araç imgesiyle birlikte rapor oluşturulacak. Böylelikle vazifeli kontrol işçisi sayısı da önemli oranda azaltılmış olacak.

Etraf Kanunu yeterince egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 895 lira, yönetmeliklerle belirlenen standartlara karşıt emisyona yol açan motorlu taşıt sahiplerine 3 bin 791 lira idari ceza uygulanıyor. Yönetmelikle belirlenen tedbirleri almayan yahut standartlara alışılmamış biçimde gürültüye neden olan motorlu taşıt sahiplerine ise 4 bin 412 lira idari ceza veriliyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yeni egzoz kontrol sistemi “EGEDES” 2021’de Türkiye genelinde uygulanacak