Yavaşça Göz Kırparak Kedilerle Bağlantı Kurmak Mümkün

yavasca goz kirparak kedilerle baglanti kurmak mumkun

Ekseriyetle kediler daha kafalarına buyruk ve bağımsız canlılar olarak tanınıyorlar. Bilhassa de bir öteki tanınan mesken hayvanı olan köpeklere kıyasla kedilerin sahiden de epey asi ve kelam geçirilemez bir yapıları olduğu göze çarpıyor.

Yeni bir araştırmaya nazaran kedilerle bağlantı kurmak için izlediğiniz yol baştan yanlış olduğu için sorun yaşayabilirsiniz. Neyse ki yapmanız gereken şey sıkıntı değil, sisimece daha çok gülümsemeniz gerekiyor. Ama kedilerin yoluyla…

Göz kırpmanın dayanılmaz hafifliği

yavasca goz kirparak kedilerle baglanti kurmak mumkun 0 CRalk6IV

Beşerler olarak gülümsediğimizde dudaklarımız üst hakikat kıvrılır ve sıklıkla dişlerimiz de gözükür. Kedilerin ise gülümsemesi çok daha ayrımlı bir biçimde oluyor. Tüylü dostlarımız gülümsemek için gözlerini yavaşça kırpıyor

Kedilerle insanların etkileşimlerini inceleyen bilim insanları, bu davranışın nitekim de kedilerin insanlara yaklaşmasını sağladığını ortaya çıkardı. Üstelik bu davranış yalnızca evcil kedilerde değil, yabani kedilerde de işe yarıyor. 

Araştırmayı gerçekleştiren isimlerden biri olan Sussex Üniversitesi’nden psikolog Karen McComb, “Kedi sahipleri bu durumdan uzun müddettir şüpheleniyordu. Artık de delilini bulmuş olmak çok heyecan verici” tabirlerini kullandı. 

Fosforlu kedi gözleriyle gülümsemek

yavasca goz kirparak kedilerle baglanti kurmak mumkun 1 ySVYX5A6

Araştırmacılar, birinci deneyde 14 farklı konuttan gelen 21 ayrımlı kediye yavaşça göz kırptı. Kediler ortama alıştıktan sonra bireylerin, kedilere bir metre arisiman kedi gülümsemesi hareketini yapmaları istendi. Kameralar hem kedi hem insan yüzlerini kaydederek tepkilerini karşılaştırdı.

Daha sonra farklı şartlarla deney tekrarlandı. Sonuç olarak kediler, gözlerini yavaşça kırpan bireylere karşı daha sıcakkanlı davranıyor. Ek olarak göz kırpma hareketi kedilerin şahıslara yakınlaşma ihtimalini de yükseltiyor. Yani elinizi uzatarak çağırdığınız kediye birebir vakitte göz kırpmanız daha tesirli olabilir. 

Bu çalışma ile birlikte göz kırpmanın kedi insan etkileşimindeki rolü birinci defa incelenmiş oldu. Sizin de kediniz varsa deneyip sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Yavaşça Göz Kırparak Kedilerle Bağlantı Kurmak Mümkün