Yaşlılığın Mümkün Yeni Silahı: Dışkı Nakli

yasliligin mumkun yeni silahi diski nakli LDhMGCYl

ayrımlı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir küme bilim insanı, yaşlanmayla ilgili hayli farklı bir çalışma yaptılar. Yaptıkları çalışmalar sırasında yaşlı farelere ilişkin dışkıları genç farelere nakleden bilim insanları, genç farelerin yaşlılar üzere davranmaya başlisimıklarını keşfettiler. Yapılan çalışma, yaşlanmaya karşı yeni tedavi metotları sunabilir.

Aslına bakacak olursak beyin ile bağırsak ortasında önemli bir alaka olduğu uzunca bir müddettir biliniyor. Uzmanların “bağırsak-beyin ekseni” olarak adlendirdikleri bu çift taraflı münasebet, bir insanın kilosunu, ruh halini, iştahını ve uyku nizamını belirleyebiliyor. Lakin yapılan son tespitler, bağırsak-beyin ekseninin çok daha fazlasını etkileyebileceğini düşündürüyor.

Genç fareler, dışkı nakli sonrasında “yaşlandılar”

yasliligin mumkun yeni silahi diski nakli 0 A9iSk4jl

Bilim insanları, yaşlı farelerden aldıkları dışkıları genç farelere naklettikten sonra, genç farelerin davranışlarını izlemeye başlisimılar. Bu bağlamda genç fareleri labirent testine sokan uzmanlar, bu farelerin tıpkı yaşlılar üzere davrandığını tespit ettiler. Bilim insanları artık, genç farelerden yaşlı farelere yapılacak dışkı nakillerinin ne üzere tesirinin olacağını görmek için çalışıyorlar.

Profesör Claudio Nicoletti tarafından yapılan açıklamalarda, yapılan araştırmanın yaşlanmayla ilgili yeni tedavilerin önünü açabileceğine değinildi. Bağırsak-beyin ekseninin bedene tesirlerinin varsayımlardan fazla olduğunu söz eden profesör, bu sayede yaşlılar için yeni tedaviler oluşturulup, hayat kalitesinin artırılabileceğini söylüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yaşlılığın Mümkün Yeni Silahı: Dışkı Nakli