Yarı iletken devi TSMC, indirimi sonlandırdı: Telefon fiyatları artabilir

yari iletken devi tsmc indirimi sonlandirdi telefon fiyatlari artabilir JTzJsVCY

yari iletken devi tsmc indirimi sonlandirdi telefon fiyatlari artabilir 0 ffN9EleK

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company‘nin (TSMC) yüksek hacimli siparişler için uyguladığı indirimlerini sona erdirdiği bildiriliyor. Dev şirket şu anda 7nm ve 5nm yongaların en büyük üreticisi pozisyonunda.

TSMC daha evvel ayda on binlerce yonga sipariş eden en büyük müşterilerine yüzde 3 indirim sağlıyordu ve bu müşterilerden Apple, Nvidia, AMD ve öbürleri, Tayvanlı şirketin yaptığı bu indirimden faydalanıyorlardı. Lakin şirketin aldığı son kararla birlikte artık herkes çiplerin bedelinin tamamını ödemek zorunda.

yari iletken devi tsmc indirimi sonlandirdi telefon fiyatlari artabilir 1 C4373G8O

TSMC’nin müşterileri arsında hangi dev şirketler var?

Bu karara neyin yol açtığı şimdi belirli değil, fakat kaynak, bunun fason üretim talebinin yüksek olmasından kaynaklandığını öne sürmekte. Tüketiciler için ise bu haber, TSMC yongaları kullanan teknolojik eserlerin fiyatlarında muhtemel bir artış manasına geliyor. Dolayısı ile bu yüzde üçlük fiyat artışının, başta akıllı telefonlar olmak üzere, işlemci ve ekran kartlarının fiyatlarına da yansıması kuvvetle mümkün diyebiliriz.

TSMC’nin esas müşterileri ortasında bulunan dev şirketler ise şöyle: Apple, Intel, MediaTek, Nvidia, Qualcomm ve AMD.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yarı iletken devi TSMC, indirimi sonlandırdı: Telefon fiyatları artabilir