Yağdan varlıklı diyet kanser riskini artırabilir

yagdan varlikli diyet kanser riskini artirabilir 9Dvt1nO8

yagdan varlikli diyet kanser riskini artirabilir 0

Obezitenin kanserle bağlantısı uzun vakittir araştırılmasına ve obezitenin kanser riskini artırdığı bilinmesine karşın bu durumun sistemleri ve patogenezi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Artık ise Harvardlı araştırmacılar tümör hücrelerinin yağdan güçlü molekülleri kullanarak immün ( bağışıklık ) sisteme ilişkin hücrelerin güç metabolizmasını etkilediğini keşfetti.

Yağdan yüksek diyetin genel alamda kanser riskini artırdığı ve tedavinin prognozunu ( seyir ) makus istikamette etkileyip sağ kalım oranlarını azalttığını biliniyor.

Yeni araştırma için CD8+ T lenfositlerine odaklanan araştırmacılar yağdan güçlü diyetin bahsi geçen hücrelerin sayısının azalmasına sebep olduğu ve yağdan güçlü diyet sebebiyle tümör hücre metabolizmasının artış gösterdiği, artan güç yükünün tümör hücre büyümesini artırdığı tez ediliyor.

Yağdan güçlü diyet

yagdan varlikli diyet kanser riskini artirabilir 1 sPwD25DQ

Araştırmacılar yağdan güçlü diyetin tesirlerini araştırmak gayesiyle farklı cinsten kansere sahip kemirgenlerin bir kısmına yağdan varlıklı diyet öteki kısmına ise olağan kabul edilen diyet programını uyguladı.

Yapılan çalışmalarda obez farelerde tümör gelişiminin denetim kümesine oranla çok daha süratli ilerlediği fakat çok farklı bir halde paradoksal olarak bu durumun sırf immünojenik kanserli farelerde görüldüğü belirtiliyor. Ayrıyeten obez farelerde tümör dokusu etrafındaki mikro ortamda özgür yağ asidi düzeyinin hayli azaldığı ( bedenin genelinde fazla olmasına karşın ) tespit edildi. Bilim insanları bu durumu kanserli hücrelerin yağ asidini güç için kullanması sebebiyle olduğunu ve yağ asidini tüketen tümör hücreleri sebebiyle CD+8 hücrelerinin kelam edilen yağ asitlerini kullanamamasını takriben sayılarının azalmasına yoruyor.

Yağ asitlerinin paradoksik olarak tüketilmesi araştırmayı da epeyce değişik kılmakla birlikte yapılan öbür testlerde elimine edilmiş CD8+ T lenfositlerine sahip farelerde uygulanan diyetin, tümör gelişimini ve prognozu etkilemediği belirtiliyor yani öbür bir deyişle yapılan paralel çalışmalar da araştırmacıların yeni çalışmalarını destekliyor.

Yeni araştırma Cell isimli mecmuada yayımlandı.

Sıradaki içerik:

Yağdan varlıklı diyet kanser riskini artırabilir