Xiaomi yeni yakın alan irtibat teknolojisini gösterdi

xiaomi yeni yakin alan irtibat teknolojisini gosterdi jWCHd3GV

xiaomi yeni yakin alan irtibat teknolojisini gosterdi 0 D37VCsBh

Son devirde aygıtların birbiri ile yakın arada irtibat kurmasını sağlayan teknolojiler giderek daha fazla değer kazanıyor. Bilhassa aygıtların pozisyonunu doğruluk oranı yüksek tespit etmeye yarayan bu teknolojiler pek çok dev tarafından kullanılıyor.

Ultra Wide Band nedir?

Ultra Wide Band son periyoda tanınmaya başlayan bir yakın alan bağlantı teknolojisi. Yakın aralık içerisinde 500MHz üzere yüksek bant genişlikleri sunan teknoloji tıpkı vakitte epeyce düşük güç tüketiyor. Bu sayede alan içerisindeki aygıtların pozisyonları yüksek doğrulukla tespit edilebiliyor.

Apple’ın iPhone 11 serisinde Ultra Wide Band ismi verilen bir yakın ara temas teknolojisi kullandığı ve özel bir yongaya yer verdiği biliniyor. Bu hafta AirTags ismi verilen bir aksesuar tanıtılabilir ve bu aksesuar ile artık pahalı eşyalarınızı belli bir alanda takip edebileceksiniz. Samsung da Galaxy Note 20 serisinde benzeri bir teknoloji kullanmıştı.

Xiaomi de yayınladığı görüntüde Mi 10 amiral gemisi serisinde yer verdiği UWB teknolojisini ayrıntılandırdı. Telefonlarda yer alan özel yonga santimetre düzeyinde konumlama ve 3 derece sapma ile ölçüm yapabiliyor.

xiaomi yeni yakin alan irtibat teknolojisini gosterdi 1 CC8genYJ

Hassas konumlama özelliğinin yanı sıra etkileşim konusunda da yenilikler olacak. Örneğin Mi 10 aygıtını akıllı bir vantilatöre doğrulttuğunda denetim menüsü ekrana geliyor. Birebir durum akıllı televizyonlarda da geçerli.

Şimdi teknolojiyi destekleyecek yazılım özellikleri tam manasıyla bitirilmiş değil. Önümüzdeki periyotta hem akıllı telefonlar hem de UWB yongası barındıran Xiaomi ekosistem eserleri tam bir ahenk içerisinde çalışacak.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Xiaomi yeni yakın alan irtibat teknolojisini gösterdi