Windows 10’un Ekim 2020 Güncellemesi İki Yenilik Getiriyor

windows 10un ekim 2020 guncellemesi iki yenilik getiriyor JcyJYXsm

Microsoft, Windows 10 kullanıcıları için Ekim 2020 güncellemesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Orta bir güncelleme olarak sunulacak yeni sürüm, çok büyük yenilikler getirmeyecek. Fakat kısa bir müddet sonra Windows Insider kullanıcıları tarafından test edilebilecek yenilikler ortasında kimi ufak tefek iyileştirmeler sunulacak. Pekala Windows 10 kullanıcıları, Ekim 2020 güncellemesi ile ne üzere yeniliklere sahip olacaklar?

Yazılım devi, bir müddettir kullanıcı arayüzü üzerinde çalışıyordu. Ekim 2020 güncellemesi ile bu özellikler yavaş yavaş kullanılabilir olacak üzere görünüyor. Bu bağlamda ortaya çıkan iki farklı özellik, kullanıcılara daha uygun bir masaüstü tecrübesi sunulacağını gösteriyor. Bu özellikler, temaya hassas açılış ekranı ve Spotlight olarak karşımıza çıkıyor.

windows 10un ekim 2020 guncellemesi iki yenilik getiriyor 0 pcHZzpCm

Windows 10’un yaklaşmakta olan Spotlight özelliği, kullanıcılara daha etkileyici bir masaüstü tecrübesi sunacak. Pek çok kullanıcının bildiği üzere Microsoft, Windows 10’un masaüstü görünümünün özelleştirilebilmesi için kimi yollar sunuyor. Örneğin bir kullanıcı, dilediği bir görseli masaüstü art plan olarak ayarlayabiliyor. Ayrıyeten Microsoft Store üzerinden indirilen paketler de masaüstünün özelleştirilebilmesini sağlıyor. Bunlarla yetinmeyen kullanıcılarsa kendileri tarafından belirlenmiş olan imgeleri slayt gösterisi haline getirip, art plan olarak kullanabiliyorlar.

windows 10un ekim 2020 guncellemesi iki yenilik getiriyor 1 b25JmgFB

Spotlight isimli bu özellik ise tek bir art planla yetinmek istemeyen kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak üzere görünüyor. Kullanıcılar, bu özelliği kullanarak Microsoft Bing aracılığıyla sunulan slayt haldeki art planları kullanabilecekler. Aslında bu özellik şu an için kilit ekranında kullanılabiliyordu. Ekim 2020 güncellemesi ise bu kilit ekranında kullanılabilen özelliği masaüstüne getirecek. 

Ekim 2020 güncellemesi ile kullanıma sunulacak bir başka özellik olan temaya hassas açılış ekranı ise Windows 10’u karanlık modda kullanan kullanıcıları ilgilendiriyor. Şu an için kısıtlı uygulamalar altında kullanılabilecek özellik, bir uygulamanın açılış ekranını temaya uyarlı hale getirecek. Yani kullanıcılar, Windows 10’u karanlık modda kullanırken Groove Müzik, Ayarlar ya da Microsoft Store üzere uygulamaları da karanlık modla açabilecekler.

windows 10un ekim 2020 guncellemesi iki yenilik getiriyor 2 DmOTTOTa

Microsoft, Windows 10’un Ekim 2020 güncellemesini şimdi Insider kullanıcılarının hizmetine sunmadı. Lakin Windows Insider programına dahil olan kullanıcılar, kısa bir müddet içerisinde bu yenilikleri deneyimleyebilecekler. Yapılacak testlerin akabinde da Ekim 2020 güncellemesi, tüm Windows 10 sahiplerinin beğenisine sunulacak. Yapılacak resmi açıklamalarla bu güncellemenin neler sunacağı tüm detayları ile gün yüzüne çıkmış olacak.

Sıradaki içerik:

Windows 10’un Ekim 2020 Güncellemesi İki Yenilik Getiriyor