Windows 10’lu Lumia 950XL’de Surface Hub OS Çalıştırıldı

windows 10lu lumia 950xlde surface hub os calistirildi 2YItZ6ir

Yazılımcılar bir müddettir, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un en başarısız eserlerinden olan Lumia telefonlar üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bunun nedeni elbette bu telefonlara yüklü olan yazılıma uygun taşınabilir uygulamalar geliştirmek değil. Amaç ise kelam konusu telefonlar üzerinde farklı işletim sistemlerinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağını görmek.

Gustave Monce isimli bir yazılımcı, Lumia 950XL modelinde Surface Hub OS‘u çalıştırmayı başardı. Lakin Surface Hub OS’un ARM tabanlı sistemler için özel bir sürümü olmaması, kelam konusu süreci oldukça şiddetli bir süreç haline getiriyor. Lakin sistemi hacklemeyi kafaaran Monce, Windows Update üzerinden indirdiği yazılımlarla Surface Hub OS’u Lumia 950XL üzerinde çalıştırmayı kafaardı.

Surface Hub OS’la çalışan Lumia 950XL’den ekran manzarası

windows 10lu lumia 950xlde surface hub os calistirildi 0 Eqr5kaG4

Kendi internet sitesinde oluşturduğu bir gönderiyle projesini anlatan Monce, yaptığı işlemin gereksiz olduğunu kabul ediyor. Lakin süreç içerisinde çok eğlendiğini söz eden Monce, bir sistemi hacklemek kisimar hoş bir şey olmadığını vurguluyor. Üstelik Monce, dileyen her kullanıcının da Lumia 950XL’ye Surface Hub OS yükleyebileceğini söylüyor. Monce, bu süreçler için yapılması gereken tüm adımları, internet sitesinde açıklıyor.

Yıllar evvel piyasaya sürülen Microsoft Lumia 950XL, Windows 10 Mobile işletim sisteminden güç alıyordu. Lakin bu işletim sistemi için geliştirilmiş uygulamaların yetersiz oluşu, kullanıcıları bu telefonlardan uzaklaştırdı. Esasen Microsoft da bir mühlet sonra bu husustaki başarısızlığını kabul etti. Şirket bir müddettir, akıllı telefon ve gibisi eserler için çalışmalarını sürdürüyor lakin bu eserlerin, Windows 10 Mobile ile çalışmayacakları sugötürmez bir gerçek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Windows 10’lu Lumia 950XL’de Surface Hub OS Çalıştırıldı