Yazılım

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Teknoloji geliştikçe her geçen gün daha yüksek ekran çözünürlüğü kıymetleri ile karşılaşabiliyoruz. Evvelce 1920 x 1080 ekran çözünürlüğü daha popülerken artık ise 8K çözünürlüğe kisimar destekleyen televizyonlar ve monitörler görebiliyoruz. Ekran çözünürlüğü yükseldikçe ekrandaki ayrıntılar daha besbelli hale geliyor ve kalite de çoklukla tıpkı oranda artıyor.

Pekala ekran çözünürlüğü nedir? Yüksek çözünürlüğün ne üzere yararları var? Sizlere bu soruların cevapını vereceğiz. Bununla birlikte Windows 10 işletim sisteminde ekran çözünürlüğü ayarını nasıl değiştirebileceğinizi de detaylı bir halde anlatacağız.

  • isimım #1: Masaüstünde sağ tıklayıp Manzara Ayarları seçeneğine tıklayın,
  • adım #2: Açılan pencerenin aşağı kısmında bulunan “Ekran çözünürlüğü” listesini açın,
  • adım #3: İstediğiniz çözünürlüğe tıklayın ve daha sonra açılan pencerede “Değişiklikleri koru” seçeneğine tıklayıp süreci tamamlayın.

Masaüstüne gelin ve ekrana sağ tıklayıp Imaj Ayarları kısmına tıklayın:

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 0 f3WiLCN2

Windows 10’da ekran çözünürlüğü ve yenileme suratı üzere ayarları yapabileceğiniz bir imaj ayarları kısmı bulunuyor. Bu kısma girmek için masaüstüne sağ tıkladıktan sonra manzara ayarları kısmını seçebilirsiniz. Imaj ayarları kısmına gitmek için ayrımlı bir yol da kafalat düğmesine tıkladıktan sonra arama mekanine manzara ayarları yazmak. Daha sonra enter tuşuna basıp manzara ayarları kısmına giriş yapabilirsiniz.

Açılan pencerenin aşağı kısmında bulunan “Ekran çözünürlüğü” listesini açın:

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 1 UpX1tZwf

Imaj ayarları seçeneği üzerine tıkladığınız vakit karşınıza bir pencere açılıyor. Bu pencerenin aşağı kısmında ise “Ekran çözünürlüğü” yazısı ve bu yazının altında bulunan listeyi görebilirsiniz. Bu listenin üzerine tıklarsanız karşınıza ekranınızın gösterebileceği azamî ve en az ekran çözünürlüğü pahaları çıkacaktır.

İstediğiniz çözünürlüğe tıklayın ve daha sonra açılan pencerede “Değişiklikleri koru” seçeneğine tıklayıp süreci tamamlayın:

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 2

Ekran çözünürlüğü listesini açtığınız vakit genelde ekranınız için en ülkü ekran çözünürlüğü varsayılan olarak ayarlanmıştır. Bu da birçok ekran için 1920 x 1080 çözünürlüktür lakin birtakım ekranlar daha yüksek çözünürlükleri desteklese de varadetlan bu olarak seçilir. Siz bu listeden isteğinize nazaran ekran çözünürlüğünü artırabilir ve düşürebilirsiniz.

Windows 10 yenileme suratı nasıl değiştirilir?

  • isimım #1: Imaj ayarları kısmında alt tarafta bulunan Gelişmiş imaj ayarları kısmına tıklayın.
  • adım #2: Açılan pencerenin alt kısmında bulunan “Ekran 1 için manzara bağdaştırıcısı özellikleri” seçeneğine tıklayın.
  • adım #3: Tüm Modları Listele seçeneğine tıklayın ve istediğiniz çözünürlük ile yenileme suratına sahip modu seçin.

Imaj ayarları kısmında alt tarafta bulunan Gelişmiş imaj ayarları kısmına tıklayın

6476d491a24bisimd0b03e2a618a4480ef4e767acb

Windows 10’da bulunan imaj ayarları kısmının alt taraflarında gelişmiş imaj ayarları kısmı da bulunuyor. Ekran çözünürlüğü kısmının altına gerçek ilerlediğinizde bu seçeneği görebilirsiniz.

Açılan pencerenin alt kısmında bulunan “Ekran 1 için manzara bağdaştırıcısı özellikleri” seçeneğine tıklayın.

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 4 fdS7ziIe

Gelişmiş imaj ayarları sekmesinde size monitörünüz, ekran kartınız, ekran çözünürlüğünüz ve yenileme suratınızın belirtildiği bir kısım bulunuyor. Bu kısmın altında ise açabileceğiniz öteki bir pencere bulunuyor. Buraya tıklisimıktan sonra yenileme ayarınızı değiştirebilirsiniz.

Tüm Modları Listele seçeneğine tıklayın ve istediğiniz çözünürlük ile yenileme suratına sahip modu seçin

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 5

Açılan pencerenin alt kısmında bulunan “Tüm Modları Listele” seçeneğine tıklarsanız, ekranınızın ve ekran kartınızın oluşturabildiği azamî ve en az ekran çözünürlüğü ve yenileme suratlarını görebilirsiniz. Burisima dilediğiniz modu seçtikten sonra Tamam’a tıklayın ve gerekli süreçleri yaparak yenileme suratı ayarınızı tamamlamış olun.

Ekran çözünürlükleri ortasında ne fark var?

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 6 p5HBlYZV

Bilgisayar monitörü, akıllı telefonlar yahut televizyonların ekranında bulunan manzaralar binlerce, hatta milyonlarca pikselden oluşur. Televizyon ekranları ve öteki ekranlar, milyonlarca sayı bulunan bu küçük karelerdeki renkleri değiştirerek manzarayı oluşturur. Yani izlediğimiz şeyler aslında bu karelerin içerisinde bulunan renklerin daima değişmesiyle ortaya çıkar.

Ekran çözünürlüğü, ekranın hem yatay hem de dikey olarak ne kisimar piksel gösterebileceğini gösterir. Birçok ekran, varsayılan olarak 1920 x 1080 çözünürlükte piyasaya sürülür. Bu kıymetler ekranın yatay olarak 1920, dikey olarak ise 1080 piksel gösterebileceği manasına geliyor.

Ekranları yüksek çözünürlükte kullanmanın yararı var mı?

windows 10da ekran cozunurlugu nasil degistirilir 7 s6lOeaLH

Ekran çözünürlüğünün ekrandaki pikselleri temsil ettiğini belirtmiştik. Pekala birebir boyuttaki iki ekranda farklı ekran çözünürlüğü kullanmanın farkı var mı? Elbette var. Bunlardan birincisi, ekranın daha fazla piksel göstermesinden ötürü kaynaklanan kalite artışı olacaktır. Ekran çözünürlüğüyle birlikte artan piksel adetsı nedeniyle daha keskin bir manzara elde edebilirsiniz.

Ekran çözünürlüğünün artmasının bir kafaka farkı da ekrandaki simgelerin, yazıların ve öteki şeylerin küçük hale gelmesi olacaktır. Ekrandaki pikseller artacağı için ekran üzerinde olan şeylerin çok daha büyük bir kısmı ekrana sığacaktır. Şayet oyun oynuyorsanız yahut görüntü izliyorsanız, manzaranın büyüklüğü değişmeyecektir lakin imaj kalitesinde güzelleşme olacaktır.

Windows 10’da ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

Ekran çözünürlüğü nedir, yüksek ekran çözünürlüğünün yararları nelerdir sorularına yanıt verdiğimiz ve Windows 10 işletim sisteminde ekran çözünürlüğünü nasıl değiştirebileceğinizi anlattığımız rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun üzere rehberlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu