Windows 10 Format Atma Süreci Nasıl Yapılır?

windows 10 format atma sureci nasil yapilir D5SStCtl

Bir periyot bilgisayar dünyasında mizah gereci olarak bile alan edinmiş olan format, bilgisayarını temizlemek isteyen ve doluluğundan sıyrılmak isteyen kullanıcılar için gerekli bir aksiyon. Şayet değerli evraklarınızı bilgisayarınızda depoluyor iseniz ve harici disk sahibi değilseniz Windows 10 format atma süreci öncesinde uzun bir düşünme dönemi geçirmeniz mümkün. Yeniden de bilgisayarınızda format gerektiren bir virüs ya da sorun varsa bulut depolama sistemlerini kullanarak değerli evraklarınızı müdafaanız en güzel tercih olacaktır.

Windows 10 ile birlikte “sıfırlama” ismi verilen format tekniği çok daha kolay kullanılabilir oldu. Neredeyse tek bir tuşla bilgisayarınızı fabrika ayarlarını döndürmeye yarayan bu özellik, gereksiniminiz olan kökten sıfırlamayı size sunmuyor. Şayet bilgisayarınıza işletim sistemini bile en kafatan kurarak yeni bir kafalangıç yapmak istiyorsanız UEFI’e başvurmanız gerekiyor.

windows 10 format atma sureci nasil yapilir 0 m1jYCey1

Windows 10 format atma süreci için gerekenler:

 • UEFI takviyeli bir bilgisayar:
  • Bunu ontrol etmek için Windows Tuşu+R kombinasyonuyla “Çalıştır” sekmesini açın,
  • Boşluğa “msinfo32” yazın.
  • BIOS Modu” sekmesinde “UEFI” yazıyorsa bilgisayarınız UEFI takviyesine sahip demektir.
 • 8 GB yahut daha yüksek kapasiteli bir USB bellek,
 • Rufus,
 • Windows 10’un ISO belgesi.

Windows 10 format atma nasul yapılır?

 • isimım #1: Windows 10’un ISO belgesi için Media Creation Tool’u indirin.
 • adım #2: Rufus’u kullanarak ISO evrakını USB belleğe yazdırın.
 • isimım #3: Secure Boot özelliğini devre dışı bırakın.
 • adım #4: USB belleği bilgisayarınıza takarak “Boot” menüsünü açın.
 • adım #5: Disklerinizi biçimlendirin.
  • Bu etaptan evvel kıymetli evraklarınızı yedeklemeyi unutmayın.
 • isimım #6: Windows 10’u kurmak istediğiniz diski seçin ve heyetime başlayın.

adım #1: Windows 10’un ISO evrakı için Media Creation Tool’u indirin:

e136aed3f0189d8bisimcc54946756260549cd6923

Bilgisayarınızı tam manasıyla sıfırladıktan sonra yine kullanabilmek için bir işletim sistemine gereksiniminiz var. Bu ihtiyacı karşılamak için ise Microsoft’un geliştirmiş olduğu Media Creation Tool’u kullanmanız gerekiyor. Media Creation Tool, Windows 10’un heyetim evraklarını bir diske yazdırmanızı ya da direkt olarak ISO evrakını elde etmenizi sağlıyor. Uygulamayı bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltmek için de kullanabilirsiniz.

Media Creation Tool’u indirip açtıktan sonra “öbür bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçip “İleri” butonuna basmanız gerekiyor. Bir sonraki adımda karşınıza gelen ekranda ise oluşturmak istediğiniz Windows 10’un lisanını, sürümünü ve mimari yapısını seçmeniz gerekiyor. Size uygun ayarları seçtikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu isimımda ise “USB Flash Şoför” ve “ISO Evrakı” olmak üzere 2 isimet seçenek karşınıza çıkacak. “USB Flash Şoför” seçeneğiyle USB belleğimize direkt olarak heyetim gerçekleştirmek mümkün. Lakin daha sağlıklı bir yazdırma süreci için Rufus kullanımını öneriyoruz. Bu nedenle “ISO Evrakı” seçeneğini seçip “İlerle” butonuna tıklıyoruz. Son adımda ISO belgesini çıkarmak istediğiniz pozisyonu seçiyorsunuz ve Windows 10 ISO belgesinin konseyimi kafalıyor. Belgenin oluşturulma suratı var olan sisteminizin suratına nazaran değişiklik gösterebilir.

adım #2: Rufus’u kullanarak ISO belgesini USB belleğe yazdırın:

windows 10 format atma sureci nasil yapilir 2 mIDFjWri

Rufus, USB belleğinizi biçimlendirmek ve bir önyükleme aracı haline getirmenizi sağlayan küçük boyutlu bir uygulama. İlgili temastan Rufus’u bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra yapmanız gereken birinci şey, kullanacağınız USB belleği bilgisayarınıza takmak olacak.

USB belleğini bilgisayarınıza taktıktan sonra ismine sağ tıklayıp “Biçimlendirme” seçeneğini seçin. Biçimlendirme süreciyle birlikte belleğin içindeki tüm belgeler kalıcı olarak silinecek. Biçimlendirmeyi tamamladıktan sonra Rufus’u açın. “Disk Kısım Nizamı” kısmının GPT, “Maksat Sistem” kısmının ise UEFI olarak seçili olduğundan emin olun. Biçimlendirme Seçenekleri kısmında alan yer “Dosya Sistemi” kısmının NTFS olarak seçilmiş olması da dikkat etmeniz gereken bir öteki öge.

Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra “kafalat” butonuna tıklayabilirsiniz. Rufus, USB belleğinizin biçimlendirileceğini ve tüm belgelerin kalıcı olarak silineceğini belirttiği bir ihtar penceresiyle sizi karşılayacak. Bu kısmı da onayladıktan sonra ISO belgesinin USB’e yazılma süreci başlayacak. Rufus’un kullanımına dair daha ayrıntılı bir rehber için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

isimım #3: Secure Boot özelliğini devre dışı bırakın:

8a4728d3319f9414d4f4a99be6ba6a807518isim3d

Microsoft tarafından geliştirilen bir emniyetlik protokolü olan Secure Boot, sisteme sırf üreticisi tarafından geliştirilen önyükleme evraklarının kurulabilmesini sağlayan bir özelliktir. UEFI üzerinden yeni bir suram yapabilmeniz için Secure Boot’un devre dışı bırakılmış olması gerekiyor.

Secure Boot’u devre dışı bırakmanız için öncelikle bilgisayarınızın BIOS menüsüne giriş yapmanız gerekiyor. BIOS’a eriştikten sonra “Boot” sekmesini kullanmanız ve akabinde karşınıza çıkan menüde yer mekan “Secure Boot” ayarını “Disabled” ya da “Other OS” olarak değiştirmeniz gerekiyor. Değişiklikleri tamamladıktan sonra ise “Save & Exit” butonunu kullanarak BIOS’tan çıkış yapabilirsiniz. Bu sürecin sonunda bilgisayarınız tekrar başlatılacaktır.

adım #4: USB belleği bilgisayarınıza takarak “Boot” menüsünü açın:

windows 10 format atma sureci nasil yapilir 4 iWQ4HFjY

Üstteki adımların tümünü tamamlisimıktan sonra artık asıl sürece geçiş yapabilirsiniz. Rufus ile hazırlamış olduğunuz USB belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra sistemi yine başlatmanız gerekiyor. Bu isimımdan evvel bilmeniz gereken en değerli şey ise anakartınızın Boot menüsünün hangi tuşla açıldığı olacaktır. Aşağıdaki listeden sisteminize uygun olan tuşun hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Boot tuşları:

 • MSI: F11
 • ASUS: ESC, F12
 • Monster: F7
 • Toshiba: F12
 • Lenovo: F12, Nova Tuşu
 • Gigabyte: F12
 • Dell: F12
 • Acer: F12
 • Casper: ESC, F12, F7
 • Exper: ESC, F2
 • Grundig: F7, F11
 • HP: ESC, F10, F9
 • LG: F10
 • Samsung: ESC, F10, F9
 • Sony: F11, Assist Tuşu

Tekrar kafalatma sırasında gerçek tuş ile Boot ekranını açtıktan sonra bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB belleğin marka ve modelini karşınıza gelen listede göreceksiniz. Klavyenizdeki taraf tuşlarını kullanarak USB belleğinizi seçin ve Enter’a basın. Bu süreçten sonra Rufus ile belleğe yazdırmış olduğunuz Windows 10’un ISO belgesi çalışmaya kafalayacak ve Windows 10’un suram ekranına geçiş yapacaksınız.

isimım #5: Disklerinizi biçimlendirin:

windows 10 format atma sureci nasil yapilir 5 D4pSLZj3

Windows 10 format atma sürecinin en kritik noktasından biri ise sisteme bağlı olan disklerin biçimlendirilmesi. Windows 10’un heyetim ekranına girdiğinizde birkaç isimım sonra karşınıza disklerinizin yer aldığı bir ekran gelecek. Bu ekranda sisteminize bağlı olan tüm diskleri ve bu diskler için oluşturulmuş ek depolama yerlerini göreceksiniz. Yanlışsız bir format için öncelikle oluşturulmuş olan ek depolama ve yedekleme alanlarını silin. Listede sadece diskleriniz kyera dek tüm ek alanları sildikten sonra diskleri biçimlendirme sürecine geçiş yapmanız gerekiyor.

Biçimlendirme süreci için diskinizi fare yardımıyla seçtikten sonra aşağıdaki menüde yer mekan “Biçimlendir” butonuna tıklamanız gerekiyor.

isimım #6: Windows 10’u kurmak istediğiniz diski seçin ve heyetime başlayın:

windows 10 format atma sureci nasil yapilir 6 te3PbIeZ

Yedekleme alanlarını sildikten ve ana diskinizi biçimlendirdikten sonra Windows 10’un kurulumuna geçiş yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows 10’u kurmak istediğiniz diske fare yardımıyla tıklamanız gerekiyor. Seçimi tamamlisimıktan sonra bir sonraki isimıma geçerek ferdî ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm bu adımların akabinde bir yükleme ekranıyla karşılaşacaksınız. Yüklemenin uzunluğu donanımınızın suratına nazaran değişiklik gösterecektir.

Tüm adımları tamamlisimığınızda Windows 10’un karşılama ekranıyla bilgisayarınızın büsbütün sıfırlanmış haline kavuşmuş olacaksınız. Bu kademeden sonra birinci olarak “Windows Update” ekranına giriş yaparak bilgisayarınız için gerekli olan şoförleri indirip kurmanızı öneriyoruz.

Sıradaki içerik:

Windows 10 Format Atma Süreci Nasıl Yapılır?