WhatsApp ‘ın Tehlikeli Olduğuna Dair 10 Delil

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil wsjzgqhH

WhatsApp, akıllı telefonların yeterlice hayatımıza girmeye başladığı 2009 yılından bu yana bizlerle birlikte. Bu uzun yıllar boyunca WhatsApp, hâlâ kimi güvenlik açıklarına sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum da birçok kullanıcının kafaka servisler tercih etmesine sebep olabiliyor. Ayrıyeten WhatsApp’ın tehlikeli olduğuna dair birçok delil da daima olarak biz kullanıcılara sunuluyor.

Facebook’un WhatsApp’ı satın almasından sonra güzelce artan bu güvenlik açıkları ve uygulamanın tehlikeli olduğuna dair argümanlar bizleri nitekim de düşünmeye itiyor. WhatsApp sahiden söylendiği kisimar tehlikeli mi? Telegram’ın kurucusu Pavel Durov tarafından sunulan delillerle birlikte yakından bakıyoruz.

Dünyanın en güçlü insanı Jeff Bezos’un telefonu bile WhatsApp üzerinden hacklenmişti:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 0 WQQkQBLY

2019 yılında Amazon CEO’su Jeff Bezos’un telefonu hacklenmiş ve çok büyük bir olay olmuştu. Bu kelam konusu hacklenme ise Pavel Durov’un bahsettiği WhatsApp’ın “arka kapıları” sayesinde meydana gelmişti. Jeff Bezos’a WhatsApp üzerinden gelen bir görüntü, tüm telefonun ele geçirilmesine yol açmıştı.

Durov’un argümanına nazaran şayet dünyanın en güçlü insanı olan Jeff Bezos’un telefonu dâhi hacklenebiliyorsa, dünyadaki çabucak hemen herkes gaye alınabilir. Buna üst seviye yöneticiler ve dünya önderleri de dâhil.

Birleşmiş Milletler, çalışanlarına WhatsApp kullanmayı yasaklamıştı:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 1

Jeff Bezos’un başına gelen bu şanssız hacklenme olayı, Birleşmiş Milletler’i de alarma geçirdi. Bu olayın akabinde Birleşmiş Milletler, tüm çalışanlarına güvenlik sebepleri nedeniyle WhatsApp’ı yasakladı.

Lakin burada uzmanların görüşleri biraz ayrımlılık gösterebiliyor, zira ne kisimar emniyetli olursa olsun her uygulamanın bir açık noktası vardır. Bu yüzden uzmanlar aslında WhatsApp’ın öteki uygulamalara nazaran daha ağır emniyetlik tedbirleri aldığını lakin %100 korunmanın hiçbir vakit sağlanamayacağını belirtiyorlar.

Donald Trump’ın yakınlarına telefonlarını değiştirmeleri tavsiye edildi:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 2 TpaHs5C9

Jeff Bezos’un telefonunun hacklenmesi, tesirini Beyaz Saray’a kadar hissettirdi. Jeff Bezos’un hacklenme olayı sonrası telefonunu denetim eden bir Birleşmiş Milletler uzmanı, oğlu Jared Kushner üzere Donald Trump’a yakın olan herkesin telefonunu değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Genel tabloya bakıldığında bu pek mantıklı bir davet olarak karşımıza çıkıyor. Şayet daha evvelden telefona WhatsApp üzerinden berbat yazılımlar içeren evraklar yollandıysa, WhatsApp’ı silmek artık kâfi olmayacaktır.

Facebook özür dilemek mekanine diğerlerini suçlamayı tercih ediyor:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 3 2Cqb6t5p

Bildiğiniz üzere WhatsApp, Facebook tarafından satın alındı ve Facebook bünyesinde faaliyet gösteriyor. Facebook’un Jeff Bezos olayı sonrasında çıkıp gerekli bireylerden özür dilemesi beklenirken, Facebook; WhatsApp’ın değil aslında iOS işletim sisteminin hacklendiğini söyledi ve Apple’ı suçlisimı.

Telegram kurucusu Pavel Durov’a nazaran Facebook’un yaptığı bu suçlama büsbütün suçluluk psikolojisinden kaynaklanıyor. Facebook kendi güvenlik açıkları nedeniyle bu olayın yaşandığını biliyor lakin bunu kabul edemiyor. Yeniden Pavel Durov’a nazaran bu olayın iOS ile hiçbir alakası bulunmuyor.

Uçtan uca şifreleme tekniği, güvenliği tek kafaına sağlayamıyor:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 4 SityIqOl

Facebook’un üzerinde çok ağırlaştığı, artık bir nevi reklam sloganı hâline gelen uçtan uca şifreleme, 4 yıl evvel WhatsApp’a entegre edilmişti. Bu teknolojisi aslında emniyetlik için çok olumlu yenilikler içerse de Pavel Durov’a nazaran uçtan uca şifreleme tek kafaına emniyetliği sağlayamıyor.

Facebook’un bu uçtan uca şifreleme cümlesini güya sihirli bir araçmış ve güvenliği tek başına sağlıyormuş üzere kullandığını söyleyen Durov, bu teknolojinin tek başına bir şey başaramisimığını ve uçtan uca şifrelemeye bu kisimar güvenmenin emniyetlik açıklarının temelini oluşturduğunu sav ediyor.

WhatsApp’ın Google Drive yahut iCloud’da bulunan sohbet yedekleri şifrelenmiyor:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 5 LQQwBfbJ

WhatsApp konuşmalarımız ve gönderdiğimiz medyalar bizim için epeyce bedelli. Bu yüzden birçoğumuz sistemli olarak yahut aygıt değiştireceğimiz vakit WhatsApp konuşmalarımızı yedekliyoruz. Doğal olarak bu konuşamaları da Google Drive yahut iCloud servislerine yedekliyoruz.

Ama burisima bir noktaya dikkat çeken Durov, Google Drive’ın ve iCloud’un bu WhatsApp yedeklerini şifrelemediğini belirtiyor. Hatta iCloud daha evvelce bu yedekleri şifrelemeyi planlıyordu. Ama Apple, FBI tarafından bu şifrelemeyi bırakması tarafında zorlandı.

WhatsApp birtakım açıkları kasıtlı olarak ortisiman kaldırmıyor:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 6 sArUtBAN

Pavel Durov’un değindiği bir öteki değerli nokta ise WhatsApp ve başka irtibat uygulamalarında bulunan emniyetlik açıkları ve bilhassa “arka kapılar”. Durov’a nazaran WhatsApp otoritelerin ve güvenlik güçlerinin istekleri doğrultusunda bu art kapıları kasıtlı olarak ortadan kaldırmıyor.

Pavel Durov ise bunu bildiğini, zira tıpkı kurumlardan Telegram için kendisine geldiklerini söylüyor. Bu işbirliklerinin hepsini reddettiğini söyleyen Pavel, Telegram’ın yasaklandığı Rusya, İran üzere ülkelerde WhatsApp’ın hiçbir sorun yaşamadığını zira mahallî güvenlik kurumlarıyla işbirliği yaptığını belirtiyor.

2019 yılında WhatsApp’ta toplam 12 sayı berbat emelli açık bulundu:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 7 7IpBmrBZ

Pavel Durov’un söylediğine nazaran WhatsApp’ta bulunan kasıtlı art kapılar, kazara ortaya çıkmış emniyetlik açıkları olarak gizleniyor. 2019 yılında bu halde 12 adet art kapı bulunduğunu açıklayan Durov, bu açıklardan 7 adedinin epeyce kritik olduğunu ve bir adedinin Jeff Bezos’un hacklenmesinde kullanıldığını belirtiyor. Ayrıyeten Pavel Durov, Facebook’un ve başka uzmanların bu kisimar çok açık bulunmasına karşın hâlâ WhatsApp’ın çok emniyetli olduğunu savunmasının ise inanılmayacak bir şey olduğunu söylüyor.

WhatsApp şifreleme konusunda sahtekârlık yapıyor olabilir:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 8 E7L11tqd

Uçtan uca şifrelemenin problematik olduğunu savunan Pavel Durov, ayrıyeten bu şifreleme sisteminin WhatsApp’a ne derece uygulandığının da meçhul olduğunu belirtiyor, zira WhatsApp’ın kaynak kodları bâtın. Bu nedenle dışarıdan bir uzman WhatsApp’ın şifreleme prosedürlerini inceleyemiyor. Tam da bu noktaya değinen Durov’a nazaran düzgün inceleme yapılamadığı için WhatsApp’ın vaadettiği şifreleme formüllerini kullanıp kullanmadığı asla bilinemiyor.

Son olarak Pavel Durov uçtan uca şifrelemeye kanmamaları için kullanıcıları uyarıyor:

whatsapp in tehlikeli olduguna dair 10 delil 9 tFLEOaAq

Facebook üzere irtibat uygulaması devlerinin kullanıcıların dikkatini tek bir tarafa çekerek kendi işlerini art kapılar üzerinden halletmeye çalıştığını söyleyen Durov, kullanıcıların bu tuzağa düşmemesi gerektiğini belirtiyor. Druov’a nazaran uçtan uca şifreleme, bu irtibat devleri tarafından kullanıcıların uygulamalarda aradığı tek emniyetlik kriteri hâline getirildi. Bu durum ise WhatsApp üzere irtibat uygulaması sahiplerinin, dikkatleri üzerine çekmeden saklı işler yapmasına imkan sağlıyor.

Pavel Durov tarafından sunulan bu deliller, kendisi şahsen Telegram’ın kurucusu olduğu için daha çarpıcı bir hâl alıyor. Doğal Durov’un rakip bir uygulamanın sahibi olduğu için bu delilleri ortaya attığını düşünenler de var. Lakin Durov’un sunduğu delillerin birçoğu somut örnekler ve yaşanan şanssız güvenlik açıklarıyla destekleniyor. Sizler WhatsApp hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce WhatsApp, Pavel Durov’un belirttiği kadar tehlikeli mi?

Sıradaki içerik:

WhatsApp ‘ın Tehlikeli Olduğuna Dair 10 Delil