VW ve Tesla Bütçe Dostu Elektrikli Arabalar Geliştiriyor

vw ve tesla butce dostu elektrikli arabalar gelistiriyor ljpZjlw8

Geleceğin otomotiv bölümü, elektrikli araçların etrafında şekilleniyor. Bu yerde Elon Musk’ın CEO’luğu üstlendiği ABD’li şirket Tesla kafaı çekerken Volkswagen üzere öbür bölüm devi firmalar da kendi elektrikli arabaleri üzerinde çalışıyor. Lakin bu araçların ortak bir noktası var: Yüksek fiyat etiketleri.

Son periyotlarda ortaya çıkan yeni bir rapora nazaran hem Tesla hem de Volkswagen daha uygun fiyatlı elektrikli arabaler üzerinde çalışıyor. 25 ila 30 bin dolar ortasında fiyat etiketine sahip olması beklenen bu arabaların, dünya çapında elektrikli araçlara geçişi daha uygun hale getirmesi bekleniyor.

Batarya teknolojisindeki gelişmeler, uygun fiyatlı elektrikli arabalere imkân sağlıyor:

vw ve tesla butce dostu elektrikli arabalar gelistiriyor 0 gV6Tn9C7

Yüksek fiyatlar, araç satın yerların elektrikli araçlara kıyasla tercihini klasik fosil yakıtlı bir araçtan yana kullanmasındaki en büyük etken olarak biliniyor. Öte yandan elektrikli araçların en değerli modüllerinden biri olan bataryalardaki gelişmeler, bu araçların fiyatının düşmesinde büyük rol oynuyor. Son yıllarda artan sürüş menzilleri de daha fazla tüketicinin elektrikli arabale ilgilenmesine yardımcı oluyor.

Eylül ayında Tesla, 25 bin dolardan kafalayan fiyat etiketlerine sahip olan ve yeni bir pil teknolojisi kullanan daha küçük lakin uzun menzilli bir elektrikli otomobil planlisimığını duyurdu. Şirketin CEO’su Elon Musk ayrıyeten aracın büsbütün otonom olacağını ve önümüzdeki üç yıl içerisinde yollardaki yerini alacağını söyledi.

Musk, daha evvel Tesla’nın büyük ihtimalle hiçbir vakit 35 bin doların altında bir araba üretmeyeceğini söylemişti. Tesla’nın kendi bataryalarını geliştirmesi, maliyetlerin düşmesine ve şirketin daha uygun fiyatlı arabalar üretmesine müsaade verecek üzere görünüyor.

677isim875e9b25cfcc8d01ea22bf267916f449b5f

Öte yandan Alman otomotiv devi Volkswagen, Polo büyüklüğünde bir elektrikli arabası hedefliyor. Şirket aracın tam olarak ne vakit piyasaya sürüleceğine dair bilgi paylaşmisimı lakin raporlar, 2024 ile 2025 yıllarını işaret ediyor. Fiyatlandırmanın ise 20 bin eurodan kafalaması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

VW ve Tesla Bütçe Dostu Elektrikli Arabalar Geliştiriyor