Volvo’nun Lisans Hakkı Davasındaki İlginç Savunması

volvonun lisans hakki davasindaki ilginc savunmasi t8XpTy6l

Fotoğrafçı Jack Schroeder ve model Britni Sumida, geçtiğimiz yılın nisan ayında bir ortaya gelerek ferdî bir katalog çekimi için Volvo S60 ile birtakım fotoğraf çekimleri gerçekleştirdi. Bir fotoğrafçı ve model için son derece sırisiman olan bu hareket, Volvo’nun fotoğraflar üzerinde hak argüman etmesiyle olağan dışı bir hale büründü.

Schroeder, fotoğraf çekimini tamamlisimıktan sonra birkaç örneği Instagram hesabından paylaştı. Kelam konusu fotoğrafları gören Volvo, fotoğrafları telif fiyatı ödemeden tanıtımlarda kullanabilmek için birkaç defa Schroeder’e ulaştı lakin olumsuz karşılık aldı. Schroeder, fotoğrafları lisanslamak isteyip istemediğini sormak için Volvo’ya e-posta ile ulaştığında ise hiçbir karşılık alamadı.

Lisans hakkı davasına neden olan fotoğraflardan kimileri

volvonun lisans hakki davasindaki ilginc savunmasi 0 NRWcUL4S

Kasım ayına geldiğimizde ise Schroeder büyük bir şok yaşisimı. Volvo, Schroeder’in lisans fiyatı ödemeyi reddettiği S60 fotoğraflarını Instagram ve Pinterest tanıtımlarında kullandı. Schroeder ve o sırada öbür bir araba üreticisinin lisanslı modelliğini yapan Sumida, sorunu direkt Volvo ile tahlile kavuşturmak için birkaç teşebbüste bulunsa da rastgele bir sonuç alamisimılar.

Schroeder ve Sumida, Volvo’nun açıkça hak ihlali yaptığı gerekçesiyle mevzuyu duruşmaya taşımaya karar verdiler. Volvo ise duruşmaya sunduğu savunma ile herkesi şaşkınlığa uğrattı. Volvo’ya nazaran Instagram, İsveçli araba üreticisine herkese açık rastgele bir fotoğrafı yine paylaşabilmek için bir alt lisans verdi. (Instagram, şirketlere alt lisans verdiği ile ilgili savları resmi olarak reddediyor.)

volvonun lisans hakki davasindaki ilginc savunmasi 1 2IvQDwGJ

Hepsi bu kadar da değil; Volvo, Instagram’ın Hizmet Koşulları’ndaki “kafakaları tarafından yine paylaşma” kısmına atıfta bulunarak Schroeder’ın fotoğrafı herkese açık olarak paylaştığında kendisine (Volvo’ya) kullanmak lisansı verdiğini belirtiyor. Ayrıyeten Volvo’ya nazaran Schroeder, kelam konusu fotoğraflara Volvo’yu etiketlealanek de şirkete fotoğrafları paylaşması için lisans hakkı tanımış oldu.

Schroeder ve Sumida, lisans hakkı ihlali ile duruşmisima haklarını aramaya çalışırken Volvo da fotoğrafçı ve modelin markanın prestijini ve imajını olumsuz etkilediği gerekçesiyle ikiliden davacı oldu. Duruşmanın nasıl sonuçlanacağını şimdiden kestirmek güç lakin duruşmanın lisans davası için Volvo lehine bir karar çıkarması, lisans fiyatlarıyla gelir elde eden fotoğrafçıların yeni bir iş modeline geçiş yapmasını mecburî kılabilir.

Sıradaki içerik:

Volvo’nun Lisans Hakkı Davasındaki İlginç Savunması