Volvo hayat kurtarmaya yardımcı olmak için yeni arabalarını 30 metreden aşağıya attı

volvo hayat kurtarmaya yardimci olmak icin yeni arabalarini 30 metreden asagiya atti HbOzSbbf

volvo hayat kurtarmaya yardimci olmak icin yeni arabalarini 30 metreden asagiya atti 0 ebTftpfS

Volvo on adet yeni arabasını 30 metre yükseklikten aşağıya düşürdüğü “oldukça zorlu” bir çarpışma testi gerçekleştirdi. İsevçli şirket bu testle acil müdahale takımlarının kurtarma maharetlerini uygulamalarına yardımcı olmakla kalmadı birebir vakitte en berbat acil durum senaryolarının simüle edilmesini sağladı.

Volvo uzmanları bu sıradışı testi gerçekleştirmek için bir inşaat vinci kullandı. İsveçliler, bu vinç yardımıyla 30 metre yüksekliğe çıkardıkları on farklı modeli aşağıya bıraktı. Çarpışma öncesinde mühendisler, istenen hasar seviyesinin oluşması için her arabanın ne kadar basınç ve kuvvete maruz kalması gerektiği hakkında kesin hesaplamalar yaptı.

volvo hayat kurtarmaya yardimci olmak icin yeni arabalarini 30 metreden asagiya atti 1 8wqZvWTK

Bu yaklaşım, çok yüksek süratte gerçekleşen araba kazaları, bir arabanın bir kamyona yüksek süratte çarptığı kazalar yahut bir arabanın yandan şiddetli bir biçimde darbe aldığı kazaları simüle etmeyi mümkün kıldı.

Gaye takımların hayat kurtarma yetkinliklerini geliştirmek

Bu üzere durumlarda arabanın içinde yer alan insanların durumu kritik olabilir. Bu nedenle çarpışma testinin temel hedefi, hasarlı araçları “hayat çeneleri” olarak bilinen hidrolik kurtarma aletleri yardımıyla açarak, kazazedeleri süratle dışarıya çıkarması gereken acil durum kurtarma takımlarının maharetlerini geliştirmekti.

volvo hayat kurtarmaya yardimci olmak icin yeni arabalarini 30 metreden asagiya atti 2 YIarSfKG

Kurtarma grupları ekseriyetle hurdalıklardan alınan 15-20 yıl evvel üretilmiş araçlar üzerinde eğitim görüyorlar. Fakat eski modeller ile çağdaş arabalar ortasında çelik direnci, güvenlik kafesi yapısı ve genel dayanıklılık açısından büyük bir fark var. Yeni Volvo’ların çağdaş arabalar ortasında en sert çeliğe sahip olduklarını hatırlatalım.

Volvo’nun katkıda bulunduğu bu cins testler, kurtarma gruplarının yüksek dayanıklılık standarlarına nazaran üretilmiş yeni modeller üzerinde uygulama yaparak hayat kurtarma hünerlerini ilerletmelerini ve yeni kurtarma teknikleri geliştirmelerini sağlıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Volvo hayat kurtarmaya yardımcı olmak için yeni arabalarını 30 metreden aşağıya attı