Volvo: Araba Dizaynlarının Değişmesi Gerekiyor

volvo araba dizaynlarinin degismesi gerekiyor MwZiOV42

Fosil yakıtlara gereksinim duyan içten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş, otomotiv sanayisinin şu ana kisimar geçirdiği en radikal değişimlerden biri olacak. Pekala arabaların yakıt tipinin ve motorunun değişmesinin otomobil dizaynlarına bir tesiri olacak mı?

Autocar’a konuşan Volvo EMEA bölge lideri Bjorn Annwall’a nazaran otomobil dizaynları, elektrikli araçlara uygun formda optimize edilmek zorunda. Annwall’a nazaran bilhassa de SUV modellerinin tasarımı, aerodinamik açıdan gelişecek biçimde değiştirilmek zorunda.

“otomobillar, gelecekte artık olduğundan farklı görünecek”

volvo araba dizaynlarinin degismesi gerekiyor 0 iEpsp9VC

“Tüketici cazibesi, fonksiyonellik ve menzil ortasında gerçek dengeyi bulmak için gelecekteki arabalerimizin dizaynını değiştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden otomobiller, gelecekte artık olduğundan ayrımlı görünecek.” diyen Bjorn Annwall, kelamlarına şu biçimde devam ediyor:

“Özellikle otoyolda yüksek süratlerde sürüş için aerodinamik daha kıymetli hale gelecek. Bu mevzu, daha kısa aralıklarda kullanılan kent içi otomobiller için daha az değerli zira aerodinamik bu araçlarda çok büyük bir rol oynamıyor.”

volvo araba dizaynlarinin degismesi gerekiyor 1 j8YqA5Me

arabalar, olağan biçimde otoyola çıktıklarında daha yüksek suratlara ulaşıyorlar. Yüksek süratlerde ortaya çıkan hava sürtünmesi, doğal olarak daha fazla güç gerektiriyor ki bu da elektrikli arabalerde bulunan bataryaların çok daha süratli tükenmesine neden oluyor. Dizaynların aerodinamik açıdan güzelleştirilmesi ise sürtünme katadetsını düşüreceğinden araçların tek şarj ile menzilini artırmaya yardımcı olacak.

Ayrıyeten Annwall, hibrit arabaları de sadece bir geçiş tipi olarak görüyor ve değerli olanın bu geçişin ne kadar süreceği olduğunu tabir ediyor. Annwall’a nazaran Volvo, bir tam elektrikli otomobil üreticisi haline ne kisimar süratli dönüşürse, premium segmentteki pazar hissesini o kadar süratli artırabilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Volvo: Araba Dizaynlarının Değişmesi Gerekiyor