Volkswagen’den Türkiye’ye 2025’e kadar Passat kelamı

volkswagenden turkiyeye 2025e kadar passat kelami 4wC88qsF

volkswagenden turkiyeye 2025e kadar passat kelami 0 WQI95MvS

Son devirde Herbest Diess’in Türkiye yatırımının iptal edilmesine yönelik açıklaması ve Passat üretim ve satışının sonlandırılacağı iddialarıyla gündeme gelen Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv’den hususla ilgili açıklamalar geldi.

Hatırlanacak olursa Passat’ın sedan versiyonunun üretim ve satışının 2023’ten itibaren hem Avrupa hem de ABD pazarı için sonlandırılacağı tez edilmişti. Bahisle ilgili Habertürk’e konuşan Doğuş Otomotiv İdare Şurası Lideri Ali Bilaloğlu da bu argümanları doğruladı. Ama Volkswagen’in 2025’e kadar Türkiye için Passat sedanın üretim garantisi verdiğini de şu sözlerle açıkladı:

“Dünyada, Almanya dahil, Türkiye’den daha fazla Passat sedan satılan bir ülke yok. VW, 2024-2025’e kadar Türkiye için Passat sedanın üretim garantisini verdi. Sedan modeller Avrupa genelinde kurumlar tarafından tercih edilirken, ferdî satışlar ise SUV ve stationwagon karoserlere kayıyor. Pazardaki bu değişim yavaş yavaş Türkiye’ye de geliyor.”

“Passat Manisa’da üretilseydi fiyatı değişmezdi”

Bilaloğlu, yatırım iptal olmasaydı ve Passat Manisa’da üretilseydi fiyatında bir değişim olur muydu sorusuna da şöyle cevap verdi: “İster dokumacılık eseri olsun, ister öbür bir eser olsun milletlerarası markalar eserlerinin fiyatlarını ürettikleri noktadan bağımsız olarak belirlerler. Passat Türkiye’de üretilmiş olsaydı, Türkiye’de satış fiyatı değişmezdi. Ama, VW Türkiye’de fabrika açsaydı, tüketici markayı daha çok sahiplenebilirdi. Bu da, markanın pazar hissesinde artışa yol açardı.”

volkswagenden turkiyeye 2025e kadar passat kelami 1 uXe7zrjA

“Yatırımın iptal edilmesi Türkiye’ye özel bir durum değil”

Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açmaktan vazgeçmesini de kıymetlendiren Bilaloğlu, bu kararın yalnızca Türkiye ile ilgili olmadığını, şirketin tüm dünyada şimdi inşaatı başlamamış fabrika yatırımlarını askıya aldığını söyledi. İlerleyen periyotta bu durumun değişebileceğini belirten Bilaloğlu, “Türkiye otomotiv endüstrisinde insan kaynağı, pozisyonu ve üretim kalitesi açısından çok değerli bir noktada. VW üzere küresel bir üreticinin, Türkiye’ye yatırım yapmadan otomotiv faaliyetlerine devam etmesi çok güç görünüyor.” halinde konuştu.

2021’de Türkiye’ye gelecek modeller

Ali Bilaloğlu, 2021 yılında Türkiye’ye gelecek modelleri de açıkladı. Buna nazaran yeni Golf yılın birinci çeyreğinde, Passat Alltrack üçüncü çeyrekte, T-Cross ise son çeyrekte satışa sunulacak. Seat cephesinde ise yılın birinci çeyreğinde Tarraco ve yeni Leon satışa sunulacak. Bunun yanı sıra Audi A3 de yılın birinci çeyreğinde satışa sunulacak modellerden.

Sıradaki içerik:

Volkswagen’den Türkiye’ye 2025’e kadar Passat kelamı