Otomobil

Volkswagen Polo 2020 Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyatı

Alman araba üreticisi Volkswagen, 2020 yılında piyasaya sürdüğü yeni Polo modeli çizgisinin dışına çıkmadan değişiklikler yarattı. Volkswagen Polo, B segmentine ilişkin öbür rakiplerinin karşısında daha geniş iç hacmi ile birlikte yeni bir duruşa sahip oldu.

B segmenti araç denilince akla birinci gelen modellerden birisi olan Volkswagen Polo, dış dizaynının yanında bir de düşük yakıt tüketimi ile son derece savlı bir çizgiye sahip. Dilerseniz, Volkswagen Polo sahip olduğu teknik özelliklere, donanımlarına ve fiyat listesine daha yakından bakalım.

Tasarım

Dış tasarım

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 0 s4aTChvl

Son vakitlerde araba üreticileri yeni modellerinde kendi çizgilerinin dışına çıkarak araçlarına yeni görünüm kazandırmış durumdalar. Açıkçası Volkswagen’de birebir mantığın işlediğini söyleyemeyiz. Marka, kendi çizgisinin dışına çıkmamaya itina göstererek dizaynda küçük değişiklikler yapmış lakin değişiklikler küçük de olsa görünüm konusunda bir ayrım yaratmayı başarmış.

Aracın ön kısmına baktığımız vakit yapılan en şık değişikliğin panjur çizgisi olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı Volkswagen Arteon’da olduğu üzere ön panjur aracın hem daha geniş hem de daha sportif görünmesine imkan sağlamış. Volkswagen’in yeni model araçlarında yaptığı logo değişikliği, Polo’da da uygulanmış ve far kümesini birbirine bağlayan metal şeritler de aracın son derece şık görünmesini sağlamış.

Volkswagen Polo, daha sportif bir görünüme sahip olmak için alt tamponda geniş havmekandırma ızgaralarına sahip ve gündüz farlarının alt tampona mekanleştirilmesi de bu sportif görünüme büyük katkı sağlamış durumda. Aracı uzunluktan boya saran omuz çizgileri ise Polo’nun kaslı bir görünüm elde etmesini sağlamış.

İç tasarım

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 1

Volkswagen Polo, dış dizaynda olduğu üzere iç dizaynında da farklılık yaratıyor. Kokpitte kullanılan materyalin yumuşak plastikten olması, müşteriler için hafif de olsa seçkin bir tecrübe yaşamasına imkan sağlıyor.

Aracın ön kısmına baktığımız vakit multimedya ekranı ve sağ klima havmekandırmasını içerisine yer ve gövdeden ayrımlı bir renge sahip tasarım ile karşılaşıyoruz. Bu renkli tasarım, iç kısmın daha sofistike görünmesine imkan sağlamış.

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 2

Volkswagen Polo, araç içerisinde standart donanım olarak Basket kumaş koltuk döşemelerine sahip. Daha yüksek donanım paketlerinde daha kaliteli kumaş döşemelerine sahip olabilseniz de, çoklukla tercih edilen Alcantara döşemeler sisimece opsiyonel olarak satılıyor.

Yeni model Polo’nun daha geniş iç hacmine sahip olduğunu yazımızın başlarında belirtmiştik. Araç, birebir vakitte bir evvelki jenerasyonlarına nazaran 71 lt daha geniş bagaj hacmine sahip. Polo’yu tıpkı segmente ilişkin araçlar ile kıyasladığımız vakit 351 lt bagaj hacminin son derece tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojik donanımlar

Multimedya ekranı

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 3 kIIRpudV

Volkswagen Polo, Trendline, yani en düşük donanım seçeneğinde Composition Color isimli 6,5 inç boyutunda bir ekrana sahip. Büsbütün dokunmatik olan bu ekran, Türkçe lisan takviyesine sahip 1 sayı USB girişi ile birlikte Bluetooth temas özelliği sunmakta.

Aracın Comfortline ve Highline donanım seçeneklerinde ise Volkswagen, Composition Media ismini verdikleri 8,0 inçlik multimedya ekranı kullanmış. Bu ekran, Composition Color’ın sahip olduğu özelliklere ek olarak yakınlaşma sensörüne, AUX-IN ve SD kart girişine sahip.

Active Info Display

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 4 lYldyPz8

Polo, opsiyonel olarak satın alınabilen 12,3 inç boyutlarında dijital gösterge paneline sahip. Kokpit kısmında pozisyonlandırılmış bu ekran, sürüş bilgilerini, navigasyon haritalarını ve multimedya bilgilerini şoförün rahat bir formda görebilmesi için tasarlanmış.

App-Connect

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 5 W9cwG2y4

Apple CarPlay ve Android Auto ilişkileri, artık her otomobilde aranan özellikler olmaya kafalisimı. Volkswagen de bunu Polo araçlarında standart olarak sunmaya başlamış. App-Connect sayesinde Apple yahut Android işletim sistemine sahip aygıtlarınızı aracınızla eşleştirebiliyor, kimi uygulamalara multimedya ekranı üzerinden erişebiliyorsunuz.

emniyetlik

adaptif Sürat Sabitleyici

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 6 Y58ZHpdG

isimaptif sürat sabitleyici sayesinde Volkswagen Polo, şoförün belirlediği sürat limitlerine uyuyor; öndeki araçla ortasında kurallara uygun bir halde takip arası koyuyor. Bu özellik sayesinde Polo, kent içi trafiğinde öndeki araç durduğu vakit otomatik olarak durur ve öndeki araç hareket ettiği vakit tekrar ilerlemeye başlar.

Kent içi acil frenleme

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 7 mbvGelkb

Volkswagen Polo, ön kısmında sahip olduğu radar sensörleri sayesinde önde yaya yahut öbür bir obje algılisimığı vakit sürücüyü sesli bir biçimde uyarıyor ve ani ve kısa bir halde frenleme yapıyor. Şoförün reaksiyon vermediği durumlarda ise frenlere tam güç uygulayarak muhtemel bir çarpışma riskini minimuma indiriyor.

Kör nokta ikaz sistemi

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 8 sO9ODjRE

Kör noktalar trafik kazalarına yol açan en önemli meselelerden birisi. Volkswagen Polo, yan aynalarda bulunan ikaz lambaları ile kör noktisima bir araç tespit ederse sürücüyü ikaz ediyor. Şoför bu ikaza uymayıp sağ yahut sol şerit için sinyal vermeye başlisimığında ise ikaz lambaları daha besbelli bir formda yanıp sönmeye başlıyor.

Çapraz trafik uyarısı

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 9 HE3PNym9

Polo, geri viteste hareket yaptığı sırisima diğer bir araç yaklaşırsa sürücüyü sesli bir biçimde uyarıyor. Şoförün ihtara aldırış etmediği durumlarda ise otomatik fren uygulayarak muhtemel bir çarpışma riskini engelliyor. Olağanda çapraz trafik uyarısı her yeni model araçta karşılaştığımız bir özellik fakat bu ikaza bir de otonom frenleme eklenmesi bu özelliği daha da emniyetli hale getirmiş.

Yorgunluk tespit sistemi

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 10 4tiR8ZSp

Uzun seyahatlerde ne kisimar yorulduğumuzu fark edemediğimiz vakitler elbette oluyor. Polo, şoförün reflekslerinin zayıflisimığını ve sürüş stilinin değiştiğini ayrım ettiği vakit, şoföre görsel olarak dinlenmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Volkswagen Polo performansı, motorları ve yakıt tüketimi

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 11 WjC7uuCA

Volkswagen Polo, 2 akaryakıtlı ve 1 dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Hatırlayacak olursanız bir orta Volkswagen’in DSG şanzımanlarla başı sıkıntıdaydı. Motor seçeneklerinin ortasında tekrar DSG şanzımanın kullanılması müşteriyi biraz tereddüt edebilir, fakat Volkswagen motorlarının ve DSG şanzımanlarının birbiriyle son derece uyumlu bir formda çalıştığını tez ediyor.

Volkswagen’in argümanlı olduğu bir öteki nokta ise yakıt tüketiminde son derece iktisat sağlayan TSI motorları. Üst üste Milletlerarası Yılın Motoru mükafatını alan TSI motorlar, yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi vaad ediyor. Dilerseniz üç motorun da sahip olduğu teknik özelliklere ve yakıt tüketimlerine daha yakından bakalım.

1,0 lt Manuel

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 12 evCkIqy5

 • Motor tipi: 3 silindirli 12 V akaryakıtlı
 • Beygir: 80
 • Azamî sürat km/sa: 171
 • Kent içi (lt/100 km): 5,5
 • Kent dışı (lt/100 km): 4,2
 • Ortalama (lt/100 km): 4,6 – 4,7

1,0 lt TSI Manuel

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 13 26YmZOUI

 • Motor tipi: 3 silindirli 12 V akaryakıtlı
 • Beygir: 95
 • Azamî sürat km/sa: 187
 • Kent içi (lt/100 km): 5,7 – 5,9
 • Kent dışı (lt/100 km): 4,3
 • Ortalama (lt/100 km): 4,7 – 4,9

1,6 lt TDI SCR otomatik

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 14 jEslvkk4

 • Motor tipi: 4 silindirli 16 V dizel
 • Beygir: 95
 • Azamî sürat km/sa: 185
 • Kent içi (lt/100 km): 4,6 – 4,7
 • Kent dışı (lt/100 km): 3,6 – 3,7
 • Ortalama (lt/100 km): 3,9 – 4,0

Volkswagen Polo 2020 fiyat listesi

volkswagen polo 2020 dikkat ceken ozellikleri ve fiyati 15 7crVt7MO

 • Polo 1.0 80 PS Manuel Trendline 187.300,00 ₺
 • Polo 1.0 TSI 95 PS Manuel Comfortline 188.500,00 ₺
 • Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Comfortline 190.200,00 ₺
 • Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Highline 284.900,00 ₺
 • Polo 1.6 TDI SCR 95 PS DSG Comfortline 316.400,00 ₺
 • Polo 1.6 TDI SCR 95 PS DSG Highline 329.200,00 ₺

Volkswagen Polo’nun sahip olduğu teknik özellikleri ve fiyat listesini birlikte inceledik. Aracın B segmentine ilişkin olmasına karşın nitekim yüksek bir fiyata sahip olduğunun ayrımındayız. 2020 model Polo hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Aracın sahip olduğu donanımlar bu fiyatı hak ediyor mu? Görüşlerinizi bekliyor olacağız.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu