Genel

Volkswagen Passat’ın Avrupa versiyonu için de berbat haber

volkswagen passat in avrupa versiyonu icin de kotu haber127302 0

Volkswagen Passat‘ın 2023 yılında ABD pazarına veda edeceğini geçtiğimiz günlerde siz pahalı okurlarımıza aktarmıştık. Ama gelen haberlere nazaran bu durum ABD pazarıyla hudutlu kalmayacak.

Automotive News Europe‘un haberine nazaran Volkswagen, ülkemizde de epeyce tanınan olan Passat’ın Avrupa versiyonunu da bitirecek. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan habere nazaran 2023 yılında Passat’ın sedan versiyonunun fişi çekilecek. Bölgede hayli tanınan olan Variant isimli station wagon gövde tipi ise bir müddet daha yoluna devam edecek.

Hatırlanacak olursa Volkswagen yeni jenerasyon Passat’ı Türkiye’de kurulacak yeni bir fabrikada üretmeyi planlıyordu ama Suriye’ye yönelik operasyonlarla başlayan erteleme süreci yatırımın iptal olmasına kadar gitmişti. Şirket, Passat’ın üretimini Almanya’daki Emden fabrikasından Bratislava’ya kaydırmak için buradaki fabrikaya 1 milyar euro yatırım yapacağını duyurmuştu. Ancak görünen o ki planlar tekrar değişti.

Volkswagen’in SUV modellere ve elektrikli araçlara yönelik büyük yatırımlar yaptığını biliyoruz. Passat’ın hem Avrupa hem de ABD pazarında sonlandırılmasında bunun da tesiri var ama kaynaklar asıl sebebin küme içerisindeki rekabeti azaltmak olduğunu belirtiyor. Çünkü Superb ve Passat birbirine rakip iki kuzen ve Superb’in Passat’ın satışlarından çalmaya başladığı için bu türlü bir adım atıldığı tabir ediliyor.

Superb ve Passat’ın fiyatları Avrupa’da birbirine epey yakın. Türkiye’de de Superb 309.900 TL’den başlarken Passat’ın başlangıcı 384.299 TL düzeyinde.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu