Volkswagen CEO’sundan itiraf üzere açıklama: Türkiye yatırımı siyasi nedenlerle iptal oldu

volkswagen ceosundan itiraf uzere aciklama turkiye yatirimi siyasi nedenlerle iptal oldu b87byqvN

volkswagen ceosundan itiraf uzere aciklama turkiye yatirimi siyasi nedenlerle iptal oldu 0

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye yatırımı Suriye’deki operasyonlar sebep gösterilerek askıya alınmış, yılan kıssasına dönen bir süreç sonunda da yatırım kararından vazgeçildiği duyurulmuştu.

Bugün hususla ilgili Volkswagen CEO’su Herbest Diess‘ten tabir yerindeyse itiraf üzere bir açıklama geldi. Diess, Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin ülkedeki siyasi durum olduğunu birinci sefer itiraf etti. Alman iktisat mecmuası WirtschaftsWoche’e konuşan Diess, şirketin iş kurulunun siyasi nedenlerden ötürü Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

Şirket hissedarlarının da Türkiye’deki siyasi durumla ilgili telaş duyduğunu lisana getiren Diess, iş kurulunun takviyesi olmadan fabrika kurma kararını idare konseyinde kabul ettiremeyeceklerini söz etti. Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada şartların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil.” formunda konuştu.

Alman yönetici, “Ben AB ve Alman hükümeti ile Türkiye konusunda farklı düşünüyorum. Biz Türkiye’yi AB’ye entegre edip, bu ülkedeki gücümüzü artırma konusunda daha düzgününü yapabilirdik.” sözünü kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, Türkiye’de yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya’daki fabrikaya yatırım yapılacağı ve buradaki üretim kapasitesinin artırılacağı tabir edilmişti. Türkiye’de kurulacak fabrikada Passat ve Superb modellerinin üretilmesi planlanıyordu.

Kaynakça https://tr.euronews.com/2020/12/04/volkswagen-turkiye-de-siyasi-nedenler-yuzunden-fabrika-acmaktan-vazgectigini-itiraf-etti https://www.wiwo.de/unternehmen/auto/herbert-diess-vw-chef-bedauert-aus-fuer-werk-in-der-tuerkei/26685890.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Volkswagen CEO’sundan itiraf üzere açıklama: Türkiye yatırımı siyasi nedenlerle iptal oldu