VivaVideo uygulaması tehlike saçıyor

vivavideo uygulamasi tehlike saciyor mJY34cMA

vivavideo uygulamasi tehlike saciyor 0 eqpKJXEt

Sık sık Android aygıtlarda bir kadro müsaadesiz davranışlar göstererek kullanıcıları mağdur eden, fidye isteyen yahut banka hesaplarına sızmaya çalışan uygulamalar olduğunu duyuyoruz. Bunlar ortasında bazen çok tanınan ve muteber olduğu düşünülen uygulamalar da var.

VivaVideo skandalı

Secure-D güvenlik grubu tarafından yapılan bir araştırma, VivaVideo düzenleme uygulamasının art planda kullanıcıları mağdur edecek faaliyetler içerisinde olduğunu tespit etmiş. Aslen fiyatsız olan bu görüntü düzenleme uygulaması muhakkak özellikleri fiyatlı olarak sunuyor.

Küresel olarak 100 milyondan fazla indirilen uygulama epey tanınan ve 4.4 ortalama değerlendirmesi var. Bu bakımdan güvenilirliği yüksek ve tercih edilen bir uygulama haline geliyor.

Ne var ki art planda uygulamanın daima yetkisiz bir halde kullanıcıdan fiyatlı abonelik onayı istediği belirtiliyor. Secure-D ağını kullanan aygıtlarda yaklaşık 20 milyon yetkisiz onay talebinin geldiği söz edilmiş. Bu da 27 milyon dolar üzere bir meblağ yapıyor.

Öbür bir prosedür ise kullanıcıya bir reklam gösterimi yapılıyor üzere görünüp aslında rastgele bir reklamın gösterilmemesi. Bu da reklamverenlere yönelik olarak bir aldatma hareketi formunda yorumlanıyor.

Uygulamanın takip edilmeye başlandığı periyottan sonra bu iki davranışı bıraktığı ve yeni sürümlerde standart bir formda çalışmaya devam ettiği gözlemlenmiş. Epey sevilen ve işe fayda düzenleme araçları geliştirmesine karşın VivaVideo uygulamasının neden bu türlü bir yasa dışı faaliyete giriştiği merak konusu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

VivaVideo uygulaması tehlike saçıyor