Vitaminli Sakızların Gerisindeki Tuhaf Bilim

vitaminli sakizlarin gerisindeki tuhaf bilim HdLkBEHe

Sakızlar, pek çoğumuz tarafından sıklıkla tüketilen besinler ortasında alan alıyor. Fakat bilhassa de koronavirüs pandemisiyle birlikte sakızlar sanayisi, çok daha geniş boyutlara ulaştı. Zira piyasaya sürülen vitaminlerle dolu şekerlemeler, insanların bağışıklıklarını desteklemelerinin en kolay ve en ucuz yolları olarak karşımıza çıkıyorlar.

1800’lü yıllarda hayatımızın içine girmeye başlayan sakızlar, yıllar içerisinde çok önemli değişiklikler geçirdi. Üstelik o yıllardaki şartlar, bilim insanlarını deneme yanılma ile yol almaya itiyordu. Günümüze gelen süreçte yapılan deneme yanılma çalışmaları da en sonunda sakızlı şekerlerin bugünkü hallerine evrilmelerini sağladı. Pekala bu eserlerin ardında nasıl bir bilim yattığını hiç merak ettiniz mi?

vitaminli sakizlarin gerisindeki tuhaf bilim 0

ABD Tüketici Sağlık yapıtleri Derneği yöneticilerinden John Troup, sakızlar ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Bilhassa de ABD vatandaşlarında çok fazla tüketilen bu eserlerin geçmişinden bahseden Troup, 90’lı yıllarda sakızlı şeker sanayisi için kritik bir devir olduğunu söyledi. Zira bilim insanları, 90’lı yıllarda bu besinleri vitaminlerle doldurmaya karar vermişlerdi.

Troup, 90’lı kafalatılan vitaminli sakız çalışmalarının ciddi bir meseleyle karşılaştığını tabir ediyor. Bu sorun, o periyotlarda yapılan çalışmalarda jelatin kullanılmasından kaynaklanıyormuş. Daha çok domuz derisi ya da kemiklerinin kaynatılıp, suyunun damıtılmasından elde edilen jelatin hem çok mekan kaplıyor hem de yalnızca bir vitaminin kullanılmasına imkan tanıyormuş. Bilim insanları o devirlerde, tercihlerini bugün en yaygın olarak kullanılan C vitamininden yana kullanmışlar. Sonuçta bugün soğuk algınlığından tutun çabucak her hastalık için değerli dayanaklardan bir tanesi C vitamini. İşte bilim insanları da bu yüzden, sakızları birinci olarak C vitamini ile dolduruyorlar.

vitaminli sakizlarin gerisindeki tuhaf bilim 1 jdHGFJwB

Yıllar içerisinde yapılan çalışmalar, ne yazık ki bilhassa de jelatin nedeniyle tahlilsiz kalıyor. Ancak Troup’un açıklamalarına nazaran 2009 yılı, şekerleme sanayisi için milat olmuş. Bunun nedeni ise bitkisel kaynaklı pektin. 2009 yılında bitkilerin hücre duvarlarından elde edilen bu unsurun sakızlarda kullanılmaya başlanması, bilim beşerlerine iki değerli avantaj sunmaya başlıyor.

Troup, pektinin bitki kaynaklı oluşunun vejetaryenler için büyük bir nimet olduğunu söz ediyor. Zira evvelki devirlerde jelatin dayanaklı sakızlar, vejetaryen bireyler tarafından pek tercih edilmiyormuş. Ayrıyeten bilim insanları, pektine birden çok vitamin entegre etmeyi de kafaarmışlar. İşte bu sayede bugün tüketilen vitaminli şekerlemeler, çeşitli vitaminlerle tüketicilere sunulabiliyor.

Sıradaki içerik:

Vitaminli Sakızların Gerisindeki Tuhaf Bilim