Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

vitalik buterin ethereum eth olceklendirilmesi konusunda umutlu mAItaNzG

Ethereum’un (ETH) ölçeklendirme problemleri, uzun müddettir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bilhassa DeFi patlamasının yaşanmasının akabinde, yatırımcılar ağın son derece değerli hale geldiğinin üzerinde duruyorlar. Bu durum bilhassa küçük yatırımcıların ağ üzerinde süreç yapmasını imkansız hale getirmiş durumda.

Ethereum‘un başındaki isim olan Vitalik Buterin, katıldığı bir podcast’te, Ethereum’un ölçeklendirme problemlerinden kelam etti.

Önümüzdeki Aylarda Ölçeklenebilirlik 100 Kat Artabilir

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemi içerisindeki birtakım sorunları ele aldı. Buterin katman-1 ve katman-2’nin ölçeklendirme meselelerinden bahsetti.

Buterin, Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme sıkıntılarına tahlil getirebilecek ikinci katman tahlili hakkında konuştu. Buna nazaran süreç bilgileri Ethereum ağında bir ortaya gelmeden evvel, evvelce belirlenmiş olan bir zincirde depolamanın bir yolu sağlanır.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı meseleleri minimalize edebilmek ismine tasarlanan bir tahlildir. Ethereum 2.0 ile birlikte ağa, kelamda sharding içeren bir katman ve ölçeklenebilirlik meselesinin tahlili için diğer eklemeler de yapılacak.

Buterin toplamaların (rollups) çok yakında geleceğini belirtti.

“Toplamalar çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye muhtaçlık duyduğumuz vakitte sharding de hazır hale gelmiş olacak.”

Ek olarak Buterin ZK tabanlı bir toplama üzere bir şeyin, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ölçeklenebilirliği 100 kat artabileceğine inanıyor. Tekrar de Buterin, birtakım riskler konusunda ikazlarda bulunmayı ihmal etmedi.

“Bu yeni bir teknoloji ve yeni teknolojiler her vakit çeşitli riskler barındırır. Fakat bu durumdan rahatsız olmayacak beşerler olduğuna inanıyorum.”

Sıradaki içerik:

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu