ViewSonic monitörleri renk körlüğü testlerine temel oluşturacak

viewsonic monitorleri renk korlugu testlerine temel olusturacak

viewsonic monitorleri renk korlugu testlerine temel olusturacak 0 m43qNAdb

Kırmızı, yeşil yahut mavi renklerden bir yahut bir kaçını algılayamama sorunu olarak ortaya çıkan renk körlüğü yaygın rahatsızlıklardan birisi olarak kabul ediliyor. Bilhassa görüntüleme ekipmanları üreticileri bunu dikkate alıyor.

ViewSonic’den büyük muvaffakiyet

Büyük ekran üreticilerinden ViewSonic yeni ColorPro profesyonel monitör modelleri ile renk körlüğü sorunu olan kullanıcılar için gelişmiş bir filtreleme sunuyor. Klasik monitörler yalnızca tüm renk kombinasyonlarını değiştirirken ViewSonic ise renk sorunu olanların göremediği tüm renkleri değiştiren bir algoritma geliştirmiş.

ViewSonic VP2468a, VP2768a ve VP3481a monitörleri iki farklı mod ile geliyor. Filtre modu son kullanıcıya renk körlüğü dostu bir renk skalası çıkarıyor. Geliştirici modu ise simülasyon oluşturarak içerik üreticilerine yardımcı oluyor.

Küresel güvenlik ve kalite tertibi TÜV SÜD yakın vakitte ekranlarda kullanılan renk körlüğü özellikleri için bir test oluşturmak istiyor. Bunun için de ViewSonic seçildi ve kesimde bu bir birinci.

Yapılan birinci testlerde ViewSonic monitörleri ortalama yüzde 70-75 ortasında ve en üst noktada da yüzde 90 muvaffakiyet oranına ulaşıyor. Elde edilen bu bulgular ile TÜV TÜD renk körlüğü algoritma testleri hazırlanacak ve kullanıma sunulacak.

Sıradaki içerik:

ViewSonic monitörleri renk körlüğü testlerine temel oluşturacak