Uzaya uydu taşıyacak dünyanın en büyük otonom dronu Ravn X tanıtıldı

uzaya uydu tasiyacak dunyanin en buyuk otonom dronu ravn x tanitildi

uzaya uydu tasiyacak dunyanin en buyuk otonom dronu ravn x tanitildi 0 PdHzYDde

ABD merkezli Aevum isimli teşebbüs, uzaya uydu gönderme algımızı değiştirecek bir projeyle yakında faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Klâsik roketlerin tersine devasa dronlarla uzaya küçük çaplı uydular göndermek isteyen şirket, bu kapsamda geliştirdiği Ravn X isimli otonom dronunu tanıttı.

24m uzunluğa,5.5 m yüksekliğe ve 18 m kanat uzunluğuna sahip ve tam yükle 24 tonluk yüke ulaşan dev araç, bu haliyle dünyadaki büyük insansız aracı halini almış. Dev kütlesi haricinde alışıldık bir uçağa benzeyen dron, jet yakıtıyla işliyor ve havalanmak için yaklaşık 1.6 km’lik pistlere gereksinim duyuyor. Aevum’ın tezlerine nazaran Ravn X, her 3 saatte bir uzaya yük taşıma imkân ve kabiliyetine sahip.

uzaya uydu tasiyacak dunyanin en buyuk otonom dronu ravn x tanitildi 1 uQuOW9E1

Uygun yüksekliğe ulaşmasının akabinde taşıdığı iki basamaklı roketi amacına yollayan Ravn X vazifenin tamamlanmasının akabinde üsse geri dönüyor. Standart roketleri tersine olumsuz hava kaidelerinden bağımsız bir halde hareket edebilecek dron, bu sayede taşıdığı yükü maksadına gönderme sürecinde ertelenmelerden de etkilenmiyor.  İlk etapta %70 oranında tekrar kullanılabilirlik oranına sahip olacağı söz edilen Ravn X, ileriki periyotlarda %100’e yakın yine kullanılabilirlik oranlarıyla karşımıza çıkacak.

Virgin’in Stratolaunch fırlatma sistemiyle benzeri özellikler barındıran Ravn X’i başkalarından ayıran en kıymetli fark haliyle misyonunu otonom olarak icra etmesi. Uzaya yük taşıma misyonunu insan hayatını riske etmeyecek formda gerçekleştirecek Ravn X ve Aevum, ABD Uzay Kuvvetleri ile yaklaşık 1 milyar dolar kıymetinde bir mutabakat da imzaladı. Şirket, 2021 yılında komutanlığın ASLON-45 isimli uydusunu alçak dünya yörüngesine yerleştirecek.

uzaya uydu tasiyacak dunyanin en buyuk otonom dronu ravn x tanitildi 2

Geliştirdiği teknolojiye yönelik açıklamalarda bulunan Aevum CEO’su Jay Skylus, “Şirketimiz, uzaya erişim konusunu tekrar şekillendiriyor. Roket biliminin mevcut tarifi bizim için manasını yitirmiş durumda. Aveum’la birlikte herkes, “bu roket bilimi ve bende başarabilirim” diyecek. Gelecek jenerasyon yazılım ve otomasyon teknolojileriyle lojistik kesimini bir sonraki düzeye taşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Aşağıda Ravn X tanıtım görüntüsüne göz atabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Uzaya uydu taşıyacak dünyanın en büyük otonom dronu Ravn X tanıtıldı