Bilim

Uyku, 2,5 Yaşına Kadar Beyin Hasarının Onarılmasını Sağlıyor

Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, uyku ile ilgili bir araştırma yaptılar. Epeyce çarpıcı sonuçlara ulaşılmasını sağlayan araştırma, 2,5 yaşında uykunun bedene tesirinin değiştiği sonucuna ulaştılar. Uzmanlara nazaran uyku, 2,5 yaşına kisimar beynin korunmasını sağlarken bu yaştan sonra bu maksada hizmet etmiyor.

Araştırmaya dahil olan bilim insanlarından Gina Poe, 30 yıldır uyku üzerinde çalışmalar yapıyordu. Bu husustaki son araştırmasında enteresan bir sonuca ulaşan Poe, 2,5 yaşına kadar olan bebeklerin uykudan uyandırılmaması gerektiğini, zira bu süreçte beyindeki hasarların tamir edildiğini söylüyor. Üstelik araştırmalara nazaran beyindeki hasarın düzeltilmesi, neredeyse yalnızca uyku sırasında meydana geliyor.

uyku 25 yasina kadar beyin hasarinin onarilmasini sagliyor 0 OigQzXLn

Hayvanlar alemindeki tüm canlı çeşitleri, uyanık oldukları saatlerde çeşitli nörolojik hasarlara maruz kalıyorlar. Bu hasarlar, birden fazla vakit önemsenecek şeyler olmasa da vakit içerisinde birikerek beyin hastalıklarına yol açabiliyor. İşte aslında uyku da bunun engellenmesini sağlıyor. Bir canlı uyuduğu sırisima beden, beyindeki hasarlı bölgelerin temizlenmesi üzerinde çalışıyor.

Bilim insanları, bu çarpıcı sonuçlara ulaşabilmek için bugüne kisimar yapılmış olan 60’tan fazla araştırmayı irdelediler. Yapılan araştırmalarda REM uyku müddeti, beyin ile beden boyutu üzere değişkenler üzerinde duran bilim insanları, bilhassa de beyinsel gelişimin tamamlandığı 2.5 yaşında REM uyku müddetinin dikkate paha formda azaldığı sonucuna ulaştılar. İşte bu durum, uykunun hizmet ettiği şeyin 2,5 yaşında değiştiğini gösteriyor.

uyku 25 yasina kadar beyin hasarinin onarilmasini sagliyor 1 5TacvwA7

Araştırmayı daha da değişik kılan şey ise elde edilen bulguların yalnızca insanları kapsamadığı. Uzmanlar, tavşan, fare ve hatta domuzlarda da misal sonuçların olduğuna ulaştılar. Bu bağlamda REM uyku mühletini ayrıntılıca inceleyen bilim insanları, pek çok canlı cinsinin yenidoğan üyelerinin, uykularının yüzde 50’sini REM uykusuyla geçirdiği sonucuna ulaştılar. Yaşlandıkça bu mühlet giderek azalırken 50 yaşına gelmiş bir yetişkin, uykusunun yalnızca yüzde 15’ini REM uykusunda geçiriyor. Bu da haliyle, beyindeki hasarın giderilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Araştırmacı Van Savage, bilhassa de üniversite periyotlarında uykuyla çok savaştığını lakin bu savaş yüzünden pişmanlık duyduğunu söylüyor. Hayatının her periyodunda sağlıklı bir uykuyu tercih etmesi gerektiğinin ayrımına vardığını söyleyen bilim insanı, şayet bu duruma dikkat etseydi şu an daha sağlıklı bir ömür sürebileceğine inandığını kelamlarına ekliyor.

uyku 25 yasina kadar beyin hasarinin onarilmasini sagliyor 2 vEORIDQr

Gina Poe yaptığı açıklamalarda, yetişkin bir insan için ortalama uyku müddetinin yedi buçuk saat olduğu söz ediyor. Yenidoğan bir bebeğinse bunun iki katına muhtaçlık duyduğunu tabir eden bilim insanı, yeterli bir uykunun sıhhat açısından çok değerli olduğunu, uykunun bir ilaç olarak düşünülmesi gerektiğini tabir ediyor. Poe’ya göre uyku, büsbütün fiyatsız olan harika bir ilaç.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu