Ünlü Fon Yöneticisi, Altın’daki Düşüş İçin Bitcoin’i Suçladı

unlu fon yoneticisi altindaki dusus icin bitcoini sucladi M63M29NE

Altın, değerli metal destekli borsa yatırım fonlarındaki (ETF) varlıklarda 14 tonluk bir düşüş görerek 2021’de görülen en büyük çıkışı kaydetti. Bir gün sonra, Salı günü, sekiz aydan fazla bir süredir en düşük seviyelerine ulaştı. Ünlü bir isme göre Bitcoin, altının düşük seviyeler görmesinde etkili.

Analistler, söz konusu düşüşten ekonomik küresel iyileşme ve yükselen ABD tahvil getirilerini sorumlu tuttu. Bunun nedeni, altının herhangi bir faiz ödemesi sunmaması, dolayısıyla tahvil getirileri yükseldiğinde kötü performans gösterme eğiliminde olmasıdır.

Bununla birlikte, deneyimli bir fon yöneticisi, dünyanın önde gelen merkezi olmayan kripto para birimi Bitcoin’in, altının düşüş eğilimini etkilediğini belirtti.

‘Altın düşmemeli – ama düşüyor’

Londra merkezli bir varlık yönetimi şirketi olan Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu olan Dr. Mark Mobius, güvenli bir liman ortamı olmasına rağmen değerli metallerin değerinin düşük olduğunu söyledi. Bloomberg’e verdiği bir röportajda Mobius, Bitcoin’in altın piyasasındaki rekabet üstünlüğünü vurguladı ve güvenli bir sığınak ortamına rağmen kripto para biriminin fiyatlarını yükselten ve değerli metal oranlarını düşüren bir korelasyon olduğuna dikkat çekti.

Mobius, “Bitcoin altın gibidir, bir değer deposudur. Bu yüzden ikisi arasında bir ilişki olduğunu düşünüyorum,” dedi. “Altının düşmesinin sebeplerinden biri de bu. Aksi takdirde, değerli emtalin düşmesi için başka iyi bir neden yok.”

Gelişmekte olan piyasalar yatırım uzmanı, müşterilerine Temmuz 2020’de portföylerinde en az yüzd 10 altın bulundurmalarını tavsiye etmişti. Mobius, “Bana göre, para arzındaki inanılmaz artış nedeniyle fiziksel altın yatırım yapmanın yolu,” demişti.

Neredeyse bir ay sonra, değerli metalin spot fiyatı ons başına 2.075.282 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Aynı dönemde, SPDR Gold Trust ETF’inin hisse değeri, rekor seviyeye; 194,45 dolara yükseldi. Bununla birlikte, uzmana göre, Bitcoin diğer ana akım yatırımcıların aklına girdikçe, ek bir yükseliş ivmesi yaratamadı.

unlu fon yoneticisi altindaki dusus icin bitcoini sucladi 0 BzB1LN3FXAU/USD. Kaynak: TradingView/NewsBTC

İlk başta milyarder hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, portföyünün yüzde 1-2’sini Mayıs ayında Bitcoin Vadeli İşlemlerine ayırmıştı. Kripto para biriminin altının yerini alarak bir sonraki küresel güvenli liman varlığı olabileceğinin altını çizmişti. Kasım 2020’nin sonunda Stan Druckenmiller, Bitcoin’i “dijital altın” olarak adlandırmıştı.

Druckenmiller, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Açıkçası, altın bahsi işe yararsa, Bitcoin bahsi muhtemelen daha çok işe yarar.”

Bitcoin şöhreti artıyor

Druckenmiller’ın Bitcoin’i onayladığı sırada BTC 16.000 dolardan işlem görüyordu. Bu arada altın, rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 15 düştü. Bir ödeme hizmetleri devi olan PayPal’ın, ABD’deki geleneksel platformu üzerinden kripto para birimi tutma, satın alma ve satma olanağı sağlayan yeni bir hizmeti duyurmasından neredeyse bir ay önceydi.

Duyuru, Bitcoin’i, yeni ortaya çıkan bir varlıktansa; değer deposu alanında ciddi bir rakip haline getirdi. Daha sonra Mastercard ve Bank of New York Mellon, kripto para birimini mevcut hizmetlerine entegre edeceklerini açıkladı.

Tesla ve Square ayrıca Bitcoin’i bilançolarına alternatif bir varlık olarak eklerken, MicroStrategy 90.100’den fazla BTC aldı. Şirket, şu anda rezervlerinin yüzde 70’inden fazlasını Bitcoin’de tutuyor.

Citigroup’taki analistler, altının Bitcoin ile sıkı bir rekabetle karşı karşıya olduğunu da belirtti. Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti, kripto para biriminin, altın yatırımcılarından göç alması durumunda 100.000 doların üzerinde bir değere ulaşabileceğini belirtti. Son zamanlarda Bitcoin 58.000 doları aşmıştı.

unlu fon yoneticisi altindaki dusus icin bitcoini sucladi 1 h7HekVAdBTC/USD Kaynak: TradingView/NewsBTC

Ancak altın boğası Peter Schiff, farklı bir görüşe sahip. Euro Pacific Capital kurucusu, bilançolarına Bitcoin ekleyen şirketleri eleştirerek altının geri dönüş yapacağını ekledi. Pazartesi günü şu tweet’i attı:

“Altın düşüyor çünkü tahvil piyasasındakiler Fed’in enflasyonla mücadeleyi kazanacağına inanıyor. Ancak Fed, tahvil ve borsaları kurtarmak için parasal genişlemeyi artırdığında; Fed’in enflasyonla mücadelesini kaybetmeyeceği, mücadele bile edemeyeceği aşikar olacaktır.”

Sıradaki içerik:

Ünlü Fon Yöneticisi, Altın’daki Düşüş İçin Bitcoin’i Suçladı