Ünlü Ekonomist: Bu Hafta Altın Fiyatları Tek Haberle Sıçrayabilir!

unlu ekonomist bu hafta altin fiyatlari tek haberle sicrayabilir wvuNX9vy

ABD Hazine getirilerindeki artış altın fiyatlarını baskı altında tutmaya devam ediyor. Daha hızlı bir ekonomik toparlanma umudu ve Çin’in beklenenden daha iyi endüstriyel çıktı verileri nedeniyle altın fiyatları bugün kazanımlarını arttırdı. Yazım sırasında altın fiyatlarında iyileşme yaşanıyor. Altın sabahın erken saatlerinde 1.735 dolara kadar tırmandı. Peki altın’daki bu olumlu hava devam edecek mi? Yoksa fiyatlar tekrar aşağı mı çekilecek? İşte popüler analistlerin ve uzmanların yorumları…

IG Market analisti: Altın fiyatları teknik olarak düşüş eğiliminde

IG Market analisti Kyle Rodda, piyasaları yorumladı ve şu önemli açıklamalarda bulundu:

Getirilerin altın eğilimini aşağı yönde tuttuğu genel dinamik var. Bu durum, altın piyasasının teknik olarak düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Altın gerçekten aşırı satım seviyelerinden sıçradı. Bu yüzden bazı insanlar, sadece dipten biraz satın almaya ve bundan yararlanmaya çalıştı. Ancak, kısa vadeli dalgalanmalar ABD doları ile uyumlu olma eğilimindedir. Kimse nerede olduğunu bilmiyor. ABD doları bu noktada gerçekten yükseliyor.

unlu ekonomist bu hafta altin fiyatlari tek haberle sicrayabilir 0 ppP3DgLY

Popüler ekonomist: Bu gelişme, getirileri düşürebilir ve altın fiyatlarını yükseltebilir

Geçen hafta 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik paketinin imzalanmasının ardından gösterge Hazine getirilerinde bir yılın üzerindeki seviyeler görüldü. Ayrıca ABD’de ekonomik iyimserliğinin artmasıyla ABD doları da destekleniyor. Teşvik edici büyüme verileri, güvenli sığınak varlığının çekiciliğini de azalttı. Daha önceki veriler, Çin’in endüstriyel üretim büyümesinin Ocak-Şubat aylarında hızlandığını ve beklentileri aştığını gösteriyordu.

Altın fiyatları, tahvil getirilerinin hızlanmasının baskısıyla geçtiğimiz hafta dokuz ayın en düşük seviyesi olan 1.676,10 dolara geriledi. Bu durum, getirisi olmayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdı. Yatırımcılar şimdi piyasaya yön vermek için bu hafta ABD Merkez Bankası toplantısını bekliyorlar. OCBC Bank’ta bir ekonomist olan Howie Lee, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Bu hafta FOMC toplantısı altın piyasası için önemli bir itici güç olacak. FED Başkanı Powell ve ekibinin güçlü bir güvercin niyet gösterisi Hazine getirilerini düşürebilir ve altın fiyatlarını yükseltebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ünlü Ekonomist: Bu Hafta Altın Fiyatları Tek Haberle Sıçrayabilir!