Donanım

Twitter, Paylaşımlarda Beyaz Ciltli İnsanları Öne Çıkarıyor

Şayet sıkı bir Twitter kullanıcısıysanız, birden fazla görsel içeren tweetlerin akışta küçük bir galeri halinde göründüğünü fark etmişsinizdir. Bu galeri görünümünde ise paylaşımlardaki görsellerin en fazla 4 tanesi küçültülmüş biçimde sırmekanır, küçük fotoğraflara ise görsellerin odak noktası yerleştirilir. 

Örneğin panaromik bir görüntü fotoğrafının en sağında insan varsa Twitter, küçük galeri görünümünde ortadaki görünüm kesitini değil, en sağdaki insanı size gösterecektir. Tıkladığınızda fotoğrafın gerçek boyutlu versiyonu yüklenir. Bu otomasyon sürecinden ise Twitter’ın yapay zekası sorumludur. Görseldeki insan, metin, güler yüz seçilir, küçük fotoğrafta öne çıkarılır. 

Lakin Twitter’ın yapay zekası, yaptığı seçimlerle ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi. Birinci bakışta büsbütün olağan görünen şu gönderilerdeki fotoğrafları açmayı deneyin:

Birinci paylaşımda ABD’li siyasetçileri Mitch McConnell ve Barrack Obama var. Bu insanlardan biri açık, oburu ise koyu derili. Fakat küçük fotoğraflı galeri görünümünde yalnızca beyaz ciltli Mitch McConnell öne çıkarılıyor, tıklayınca Barrack Obama’nın da görselde olduğunu görüyoruz. Üstelik deneyin ilerleyen safhalarında Obama ve McConnell’ın mekani değişse de sonuç değişmiyor, Twitter’ın algoritması ısrarını sürdürüyor.

İkinci paylaşımda ise kravat renkleri değiştiriliyor, küçük fotoğrafta kaymalar yaşansa bile hâlâ beyaz derili kişinin fotoğrafı öne çıkarılıyor:

Görseller negatif yapıldığında yani renkler bilakis çevirildiğinde ise sonuç değişiyor:

Twitter’ın makine tahsiline dayanan algoritmaları, platformda beşerler tarafından yapılan milyonlarca paylaşımı tahlil ederek bu sonuca ulaşıyor. Yani seçimleri insanların sergiledikleri paylaşım davranışlarını sentezlealanek gerçekleştiriyor. 

güvenlik analisti Utku Şen, Twitter’ın bu skandal yapısını yapay zeka uygulamalarının en temel kusuruna dayandırıyor: 

Toplumların etik sorunları toplumsal medyaya yansıdığı için Twitter ya da rastgele bir mecrisima, yapay zekaların makine tahsili dayanağı ile geliştirildiği, gereçlerinin insan davranışları olduğu rastgele bir yapıda “insansı” yanılgılar yapmaları doğal olarak karşılanıyor. 

Lakin Twitter üzere bir yeni jenerasyon medya mecrasında ortaya çıkan bu yanılgı, platformun ayrım edip önüne geçmesi gereken meselelerin en kafaında gelmeli. Öteki taraftan Twitter, her an yapacağı bir güncelleme ile bu durumu ortisiman kaldırabilir. 

Habere ait bir öteki deneye aşağıdan göz atabilirsiniz:

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu