Twitter, ‘ezik’ Araması Donald Trump’ı Gösteriyor

twitter ezik aramasi donald trumpi gosteriyor 25LJhu96

Toplumsal medya platformları bugüne kadar pek çok kere siyasi içerikli çeşitli olaylarla gündeme gelmişti. Bu platformlar ortasında en önde gelen isimlerinden biriyse Twitter’dı. Twitter, son olarak 4 gün evvel ABD’deki kafakanlık seçimlerine tekrar adaylığını koyan ve 2016 – 2020 devrinde ABD kafakanı olarak vazife yapan Donald Trump’ın Tweetlerinin neredeyse hepsini ‘yanıltıcı’ olarak işaretlemişti.

ABD’deki kafakanlık seçimlerinin sonucu dün açıklandı. Seçimlerin kazananı ve ABD kafakanı unvanının yeni sahibi olacak kişi Joe Biden oldu. ABD’nin yeni kafakanının belirlenmesiyle birlikteyse Twitter, bir kafaka olayın daha mesken sahibi olarak karşımıza çıktı. Donald Trump, Twitter kullanıcılarının karşısına makus bir sözün aratılmasıyla çıkar hale geldi.

Twitter’da ‘winner’ ve ‘loser’ aramaları kafakan isimaylarını gösteriyor:

twitter ezik aramasi donald trumpi gosteriyor 0 3Yu2DSy5

Seçimlerin sonucunun açıklanmasıyla birlikte Twitter’ın araması değişik sonuçlar göstermeye kafaladı. Reuters’ın haberine nazaran Twitter’ın arama sayfasında ‘winner’ (kazanan) anahtar sözüyle arama yapıldığında Joe Biden’ın ve Kamala Harris’in hesapları gözüküyordu. Lakin biz bu sonuçları göremedik.

Öte yandan tıpkı sayfada mağlup – ezik manalarını taşıyan ‘loser‘ anahtar sözü aratıldığında Donald Trump’ın hesabı çıkıyor. Bu arama şu anda ülkemizde de birebir sonucu veriyor. Twitter’ın aramasında yaşanan bu değişikliğin akabinde platform da açıklama yapmakta gecikmedi.

twitter ezik aramasi donald trumpi gosteriyor 1 NiqzIkWg

Twitter, yaptığı açıklamisima gösterilen sonuçların insanların Tweetlerinde tabirleri nasıl kullandıklarına nazaran otomatik olarak oluşturulduğunu belirtti. Açıklamaya nazaran bir hesap belli kimi tabirlerle birlikte kullanılırsa bu tabirler ve hesap algoritmik olarak bağdaştırılıyor. Bu bağdaştırma süreksiz olmakla birlikte insanların nasıl Tweetler attıklarına nazaran değişiklik gösteriyor. 

Twitter’ın şu anda gösterdiği sonuçları ve algoritmanın çalışma mantığını bir halde Google’ın tekrar Donald Trump’la yaşadığı ve yaşıyor olduğu olaya benzetebiliriz. Google’da bir devir ‘idiot‘ sözünün aratılmasıyla Donald Trump’ın fotoğrafının çıkması büyük bir olay olmuştu. Bu olayın pek çok alande birebir anahtar sözün ve görsellerin kullanılmasıyla ‘idiot’ aramasının birinci sonuçları büsbütün Donald Trump’a dönüşmüştü.

Sıradaki içerik:

Twitter, ‘ezik’ Araması Donald Trump’ı Gösteriyor