Twitter, 2020 Trendlerini Açıkladı

twitter 2020 trendlerini acikladi 6nGz9Ute

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, dünyanın en tanınan arkisimaş bulma uygulamalarından Tinder’ın 2020 kullanıcı davranışları hakkında açıklisimığı datalardan bahsetmiştik. Bugünse misal bir durumu, yıl boyunca çeşitli tartışmalara mevzu olan Twitter için aktaracağız. Twitter tarafından paylaşılan bilgiler, kullanıcıların çabucak her gelişmeyi tartışmak için bu platformu tercih ettiklerini gösteriyor.

2020 yılı, en çok da koronavirüs pandemisinin konuşulduğu bir yıl oldu. Bu durum, Twitter’ın açıkladığı datalara de yansıdı. Kullanıcılar, bu yıl en çok da “COVID19” ve türevlerinden oluşan mevzu etiketlerini kullanarak paylaşımlar yaptılar. Ayrıyeten kullanıcılar, COVID19’la ilgili yapılan paylaşımları da 400 milyondan fazla kere retweetlediler.

2020’nin en tanınan paylaşımı, Chadwick Boseman’ın vefat haberiydi

twitter 2020 trendlerini acikladi 0 BnbYKfsK

Marvel hayranları, birkaç evvel epeyce üzücü bir haber aldılar. Bu haber, Black Panther‘la özdeşleşen dünyaca ünlü oyuncu Chisimwick Boseman’ın ölümüydü. İşte bu beklenen lakin vakitsiz gerçekleşen vefatla ilgili yapılan resmi paylaşım, Boseman’ın ailesi tarafından, Boseman’ın Twitter hesabından yapılmıştı. Tüm vakitlerin en çok beğeni alan tweeti olarak tarihe geçen paylaşım, haliyle 2020’nin de en tanınan paylaşımı olmuş oldu. Bu paylaşım an prestijiyle 7,5 milyon beğeni, 2,1 milyon retweet aldı.

twitter 2020 trendlerini acikladi 1

Siyaset, Twitter’ın gündemini de direkt etkiledi

Twitter tarafından paylaşılan bilgilere nazaran 2020’nin en tanınan ikinci husus etiketi, “#BlackLivesMatter” oldu. George Floyd isimli bir kişinin ABD polisi tarafından öldürülmesi üzerine paylaşılmaya kafalayan etiket, Twitter kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanıldı. Ayrıyeten George Floyd‘un kendisi de Twitter’ın en tanınan isimleri ortasına girdi. Floyd’la ilgili atılan tweet sayısı, merhumun en çok konuşulan üçüncü kişi olmasını sağlisimı.

Twitter’ın konuştuğu tek olay, George Floyd değildi. ABD’deki seçim süreci de Twitter kullanıcılarının kıymetli bir gündem unsuru oldu. Hatta Donald Trump, 2020’nin en çok konuşulan ismi olarak tarihe geçti. Fakat seçimi kazanan Joe Biden, “en çok beğenilen tweet”ler yerinde da Donald Trump’ı alt etmeyi başardı. Biden’ın grubundan Kamala Harris’in “We did it” (Yaptık, kafaardık) paylaşımı, yılın en çok beğenilen tweetlerinden bir tanesi oldu. Bu paylaşım, an prestijiyle 3,3 milyon kullanıcı tarafından beğenilmiş durumda.

Twitter kullanıcıları, karantina günlerinde eğlenmeye çalıştılar

a81d8a0bddc47c5fisimbf388b0aa91fd5aca0158c

Koronavirüs pandemisi nedeniyle hayatımıza giren olaylardan bir tanesi de günlerce konuta kapanmak zorunda olduğumuz karantina günleriydi. Twitter kullanıcılarıysa o günlerde, kendilerine eğlenecek bir şey bulmaya çalıştılar. Bu bağlamda da en çok beğenilen paylaşımlardan bir tanesi, bir kullanıcının karantina cümbüşüydü. Çorap kuklayla yoldan geçen otomobilları yakalamaya çalışan kullanıcı, 3 milyon civarı beğeniyle yılın enleri ortasına girmeyi başardı.

Sıradaki içerik:

Twitter, 2020 Trendlerini Açıkladı