Twitch, Yayın Etiketlerinde Değişiklik Yaptı

twitch yayin etiketlerinde degisiklik yapti tiAAhlcs

Genelde oyun yayınlarının yapıldığı Twitch platformunda müzik çalma, sohbet, dans üzere birçok tema bulunuyor ve kullanıcılar kurallar çerçevesinde diledikleri üzere yayın yapabiliyor. Bir yayına izleyici çekmek yahut izleyiciyi yayın hakkında bilgilendirmek için yayıncılar başlık, oyun, yayın çeşidi ve yayın etiketi üzere birçok değişiklik yapabiliyor.

Bu yayın etiketleri ortasında blind playthrough, yani Türkçe’ye kör oynama olarak çevrilebilecek bir etiket de bulunuyordu. Bu etiket aslında bir oyunu birinci sefer oynayacak yahut oyunla ilgili büyük bir spoiler vermeyecek olan yayıncılar tarafından yayın etiketi olarak kullanılıyordu. Aslında makus bir manaya sahip olmayan bu etiket, kimi bireyler tarafından epey reaksiyon aldı ve Twitch, tenkitleri ve şikayetleri dikkate alarak etiketi kaldırdı.

Birtakım şahıslar kararı yanlışsız buldu, kimi şahıslar ise gereksiz bir değişiklik olduğunu belirtti:

twitch yayin etiketlerinde degisiklik yapti 0 Td6BmSL6

Neredeyse her değişiklikte olduğu üzere Twitch’in bu değişikliğinde de beşerler iki tarafa bölündü. Bir taraf, bu değişikliğin mantıklı ve gerekli olduğunu savunurken, öbür taraf ise bu değişikliğin aslında gerekli olmadığını belirtti. Twitch’in yaptığı değişikliği gerekli bulan bireyler, “blind playthrough” etiketinin birinci sözünün görme engelli insanlara karşı saygısızlık olduğunu belirterek kaldırılmasının yanlışsız olduğunu belirtti.

Öteki taraf ise bu etikette hiçbir biçimde ofansif bir mana olmisimığını ve kimseye karşı rastgele bir saygısızlık yapılmisimığını belirtti. Yapılan bu değişikliğin gereksiz olduğunu ve Twitch üzerinde daha büyük sorunların var olduğunu belirten bu taraf, son vakitlerde Twitch üzerinde patlak veren DMCA olayıyla ilgili platformun tenkit ve şikâyet yağmuruna tutulması gerektiğini belirtti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Twitch, Yayın Etiketlerinde Değişiklik Yaptı