Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçen Volkswagen, Slovakya’yı seçti

turkiyeye yatirim yapmaktan vazgecen volkswagen slovakyayi secti bncFmhXi

turkiyeye yatirim yapmaktan vazgecen volkswagen slovakyayi secti 0 a9V7Zu1l

Tabir yerindeyse yılan kıssasına dönen Volkswagen’in Türkiye yatırımıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Automobilwoche’ye yaptığı açıklamada Türkiye yerine Slovakya’ya yatırım yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Herbest Diess’in açıklamasına nazaran Volkswagen, Türkiye’de sıfırdan bir fabrika kurmak yerine Slovakya’da var olan fabrikasına yatırım yaparak buradaki üretim kapasitesini artıracak. Pandemi sürecinde talebin düşmesiyle kapasite artırımı konusunu tekrar değerlendirdiklerini belirten Diess, Slovakya’daki fabrikayı güçlendirmenin kendileri için kâfi olacağını belirtti.

Diess, verdiği demeçte Slovakya’ya yapacakları yatırım ölçüsünü açıklamadı. Fakat Automobilwoche’ye nazaran bu paha 1 milyar euro civarında.

turkiyeye yatirim yapmaktan vazgecen volkswagen slovakyayi secti 1

Volkswagen CEO’su, Slovakya’ya yatırım yapmanın maliyet konusunda Türkiye’ye kıyasla rastgele bir dezavantaj oluşturmadığını belirtti. Bunun yanında, Türkiye’de kurulacak yeni bir fabrika ile buradaki pazarı daha âlâ geliştiremeyecek olmalarının dezavantaj olarak kalmaya devam edeceğini de kelamlarına ekledi.

Volkswagen geçtiğimiz yıllarda yeni fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçtiğini duyurmuş, hatta bunun için şirket bile kurmuştu. Ama Suriye’ye yönelik operasyonları münasebet göstererek yatırımı erteleme kararı almıştı. Ortadan geçen uzun süreçte olay yılan kıssasına dönmüştü. Yapılan bu açıklamalara nazaran yatırım kararı netleşmiş görünüyor.

Türkiye’de kurulacak Volkswagen fabrikasında Passat ve Superb modellerinin üretilmesi planlanıyordu. Yeni kararla birlikte bu modeller Bratislava’daki fabrikaya eklenecek yeni bantlarda üretilecek. Kelam konusu fabrikada halihazırda kümenin pek çok modeli üretiliyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçen Volkswagen, Slovakya’yı seçti