Türkiye’nin sipariş ettiği ‘Çin aşısı’nın birinci Faz-3 sonuçları geldi

turkiyenin siparis ettigi cin asisinin birinci faz 3 sonuclari geldi ewzeLYsF

turkiyenin siparis ettigi cin asisinin birinci faz 3 sonuclari geldi 0 r3v1PNRc

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli Sinovac Biotech şirketinin geliştirdiği inaktif virüs aşısı CoronaVac‘tan gelen birinci Faz-3 bilgileri, aşının tesir potansiyelinin yüksek olabileceğini gösteriyor. Endonezya’da devlete bağlı ilaç kurumu Bio Farma, erken sonuçlara nazaran aşının %97 oranında tesirli olduğunu duyurdu. Endonezya’daki aşı çalışmasına 1600 kişi katılmıştı.

Sinovac’tan açıklama geldi

Sinovac, Endonezya’dan gelen %97 sonucunun, serokonversiyon oranı olduğunu söyledi. Serokonversiyon, kanda virüse karşı antikor karşılığının oluşmasını söz ediyor. Lakin bu antikor yanıtı, aşılanan insanları Covid-19’dan hangi oranda koruyacak? Sorusunun cevaplanması için çalışmaların devamında gelecek sonuçları beklemek gerekiyor. Bu yüzden Sinovac’ın sözcüsü, ellerinde aşıya dair (Faz-3 seviyesinde) bir aktiflik verisi olmadığını belirtiyor. Çalışmalar Türkiye ve Brezilya’nın da ortalarında olduğu ülkelerde devam ediyor. Tecrübeli şirket Sinovac, daha evvel de SARS ve domuz gribi aşılarının birinci üreticilerinden olmuştu.

Fahrettin Koca: Aşılama Aralık sonu üzere başlayacak

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına nazaran, 11 Aralık’ta ülkemize gelecek olan aşının uygulanmasına, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu‘nun onaylaması halinde, ay sonu üzere başlanması umuluyor. Aşı birinci etapta en riskli olarak görülen bölümlere yapılacak. Fahrettin Koca kameralar önünde, ülkemizde birinci aşılanan kişi olacak.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin sipariş ettiği ‘Çin aşısı’nın birinci Faz-3 sonuçları geldi