Türkiye’nin İHA’ları yerli uydu terminaline kavuştu

turkiyenin ihalari yerli uydu terminaline kavustu

turkiyenin ihalari yerli uydu terminaline kavustu 0 sMHbEYJb

Türkiye’nin insansız hava araçlarının (İHA) yerli uydu terminalleriyle denetim edilmesini sağlayacak projede teslimatlar başladı. Ultra kompakt sistemler sayesinde, kara araçlarına ve nispeten daha küçük taktik İHA’lar Bayraktar TB2 ve Vestel Karayel’e de uydu haberleşme imkanı kazandırılacak.

Çalışmalar 2014’te başladı

Birinci etapta 2014’te ANKA-S Projesi kapsamında uydu modem sistemini geliştirmek üzere başlayan çalışmalar, 2017’de birinci yerli İHA uydu haberleşme terminalinin gerçekleştirilmesiyle devam etti. Halihazırda 2018’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile imzalanan mukaveleye uygun olarak İHA’lar için geniş bant uydu haberleşme sistemleri üretimi sürdürülüyor.

Temmuz ayında ANKA-S için birinci teslimat gerçekleştirilirken yakın vakitte yapılan yeni teslimatla toplamda 15 hava terminali ve 2 MiniHUB, TUSAŞ’ın kullanımına sunuldu. Toplamda 40’a yakın hava terminali ve 10’dan fazla MiniHUB ile donatılmış taşınabilir yer istasyonu ve 1 adet HUB sistemlerimizin teslimatları 2020-2021 içinde tamamlanacak.

İHA’lar üzerinde yer alan hava terminali ve yer denetim sistemleri gereken tüm sistem bileşenlerini içerecek biçimde HUB, MiniHUB ve taşınabilir yer istasyonundan oluşuyor. CTech’in sunduğu geniş band tahlili, İHA’ların 20 Mbps’leri aşan süratlerde yararlı yük verisini yer denetim istasyonuna aktarmasını sağlıyor. Tamamen ölçeklenebilir yapıda olan bu sistem sayesinde istenirse tek bir İHA operasyonu istenirse de onlarcasının birebir anda icrası sağlanabiliyor.

Yer denetim istasyonlarının mobilitesi arttı

CTech ayrıyeten taşınabilir yer istasyonu gereksinimine TUSAŞ ile yeni yaklaşım getirdi. Bu yaklaşım sayesinde alanda özel bir tekerlekli araca gereksinim duyan ağır, hantal taşınabilir yer istasyonları; hem tartı hem de boyut olarak daha küçük “konuşlandırılabilir” yapıya getirildi ve güvenlik güçlerine kıymetli bir mobilite kabiliyeti sağlandı.

Geliştirilen konuşlandırılabilir/mobil uydu yer istasyonu muadillerine nazaran çok daha hafif ve küçük olmasına karşın kullanılan 3,7 metre antenle muadilleri ile tıpkı yetenekleri sergileyebiliyor. Bu sistem askeri uygulamalar yanında hudut güvenliği, acil yardım, taşınabilir polis uygulamalarındaki muhtaçlıkları da karşılayacak.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin İHA’ları yerli uydu terminaline kavuştu