“Türkiye’nin COVID-19 Aşısı Mart 2021’de Gün Yüzüne Çıkacak”

turkiyenin covid 19 asisi mart 2021de gun yuzune cikacak

Koronavirüs, tüm dünya üzere Türkiye’yi de derinden etkiledi. Dünyanın pek çok mekaninde olduğu üzere Türkiye’de de koronavirüs için aşı ve ilaç çalışmaları yürülüyor. Türkiye’deki koronavirüs aşısı ve ilacı çalışmaları, Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde Koronavirüs Türkiye Platformu tarafından yürütülüyor.

CNN Türk’e açıklamalarda bulunan TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ve Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, ülkemizde devam etmekte olan koronavirüs aşısı ve ilacı çalışmalarıyla ilgili kıymetli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Tekin’e nazaran Türkiye’nin koronavirüs aşısı, 2021 birinci çeyrek bitmeden gün yüzüne çıkmış olacak.

turkiyenin covid 19 asisi mart 2021de gun yuzune cikacak 0

“İki aşımızda hayvan evresini geçtik. Klinik çalışma için bir adedini etik şurasına aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. Birinci evvel faz1 başlayacak. Aşının yan tesirinin olmadığını göreceğiz orada. Gerisinden faz2 ve 3 gelecek.” diyen Prof. Dr. Tekin, aşının geliştirilmesi bir yana, tesirlerinin ölçülmesi basamağında olduklarını belirtmiş oldu.

“Bizim maksadımız 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz.” diyen Prof. Dr. Tekin, hem teknik hem de bürokratik açıdan rastgele bir aksaklık yaşanmaması halinde gayelerini gerçekleştireceklerine inandığını belirtti. 

turkiyenin covid 19 asisi mart 2021de gun yuzune cikacak 1 nPqCSU9V

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ise koronavirüs aşısı ve ilacı için erken davrandıklarını belirterek, “Aralık ayında süreç daha Türkiye'ye gelmeden önce bu çalışmalara kafalamıştık. Geçmişimizde, bizim sıhhat alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık (TL) bir kaynak ayrılmıştı. Koronavirüs Türkiye Platformu'nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10'u tedavi ve ilaç, 8'i de aşı mekanında. Biz 9 ay üzere bir amaç koyduk.” diyerek aşı ve ilaç çalışmalarının somut sonuçları için 2021 yılının kafaını işaret etti.

Sıradaki içerik:

“Türkiye’nin COVID-19 Aşısı Mart 2021’de Gün Yüzüne Çıkacak”