Türkiye’nin birinci lityum üretim tesisi açıldı

turkiyenin birinci lityum uretim tesisi acildi D2lcdqLu

turkiyenin birinci lityum uretim tesisi acildi 0 tPWnBTdb

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin lityum üreteceğini ve bu alandaki dışa bağımlılığın kısmen de olsa azalacağını siz pahalı okurlarımıza aktarmıştık. Bahse mevzu olan ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi bugün düzenlenen resmi merasimle açıldı.

Kelam konusu tesiste üretilecek lityumun başta yerli araba TOGG olmak üzere taşınabilir aygıtlar, tabletler ve bilgisayarlar üzere akıllı teknolojilerde kullanılacağı açıklandı. Lityumun rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan geri dönüştürme yoluyla üretileceğinin altını çizen Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu tekniğin ETİ Maden’e mahsus ve dünyada birinci olduğunu belirtti.

Eskişehir Kırka’da hayata geçen pilot tesisin birinci etapta yıllık 10 tonluk üretim yapacağı açıklandı. Bahisle ilgili açıklamada bulunan Bakan Dönmez, “Tesisimiz tam kapasite devreye girdiğinde yıllık 600 tonluk bir üretimle inşallah Türkiye’nin lityum gereksiniminin yarısını buradan karşılayacağız. Böylelikle yıllık 20 milyon dolara denk gelen lityum ithalatının da önüne geçmiş olacağız.” biçiminde konuştu.

Yılda 440 bin metreküp sıvı atık işlenecek

Lityum üretim tesisinin tabiata saygılı, geri dönüşüm odaklı ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla hayata geçirildiğini tabir eden Bakan Dönmez kelamlarını şöyle sürdürdü: “Mevcut stok alanında bulunan atıklar lityum üretmek için pahalandırılacak ve böylelikle yeni atık depolama alanlarına duyulan gereksinim da azalacak. Tesisimizde yılda yaklaşık 440 bin metreküp sıvı atık işleyeceğiz ve bu atığın yüzde 90’ını geri kazanacağız. Atık depolama maliyetinin azalmasıyla yılda 1 milyon 300 bin dolarlık depolama maliyetinden de tasarruf etmiş olacağız.”

Bakan Dönmez, tesiste lityum karbonat üretiminin yanı sıra yan eser olarak boraks dekahidrat üretiminin yapılacağını da kelamlarına ekledi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin birinci lityum üretim tesisi açıldı