Genel

Türkiye’de istekli vatandaşlara 3. faz koronavirüs aşısı uygulanmaya başlandı

turkiyede istekli vatandaslara 3 faz koronavirus asisi uygulanmaya baslandi 0 n5XHcsBl

Dünyada ve ülkemizde koronavirüs aşı çalışmaları devam ediyor. Çok sayıda aşı adayı 3. faz denemelerine geçti. ABD’li Pfizer şirketinin (BiONTech ile ortak geliştirilen aşı) ve Çinli Sinovac şirketinin aşıları tamamlanmak üzere. Türkiye, Sinovac şirketinden aşı alımı için mukavele imzaladı. Birinci aşılar Aralık ayında ülkemize gelecek.

Yabancı şirketlerin Türkiye’deki 3. faz aşı çalışmaları, istekli sıhhat çalışanları üzerinde yapılıyor. Sıhhat Bakanlığı, yaklaşık 10 gün evvel vatandaşların da 3. faz aşı çalışmalarına istekli olabileceğini duyurmuş ve covid19asi.calismasi.info sayfasındaki ‘Randevu Talebi’ kısmında talep almaya başlamıştı.

Sıhhat çalışanı olmayan gönüllülerin aşılama süreci başladı. Kayıt yaptıran şahıslar yakınındaki sıhhat merkezine çağrıldı. Gönüllülerden edindiğimiz bilgilere nazaran gönüllülerin evvel sıhhat durumu denetim ediliyor. Aşıya mani durumu olmayanlar aşılama sürecine dahil ediliyor.

WhatsApp üzerinden sıkı takip

Aşılama takımı, aşı gönüllüleriyle WhatsApp üzerinden irtibat halinde oluyor. Aşı öncesi ve aşı sonrası sıhhat durumları hakkında bilgi istiyor. Sıhhat durumunda değişiklik olması haline süratlice bildirmesi isteniyor.

Sıhhat çalışanları pek istekli değil

3. faz aşı çalışmalarında birinci etapta sıhhat çalışanları gönüllüleri aşılandı. Sıhhat Bakanlığı 5 bin sıhhat çalışanını aşılamayı hedeflemişti fakat bu maksat tutturulmadı. Yaklaşık 2500 sıhhat çalışanına aşı uygulanabildi. Sıhhat çalışanları, koronavirüse karşı ön cephede uğraş etse de aşıya olumlu yaklaşmadı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu