Türkiye’de de Denenen COVID-19 Aşısı Yüzde 90 Tesirli Oldu

turkiyede de denenen covid 19 asisi yuzde 90 tesirli oldu 8cGGknfG

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE ile üzerinde çalıştığı ve faz 3 çalışmaları kapsamında Türkiye’deki gönüllülere de uygulanan COVID-19 aşısı hakkında kıymetli açıklamalar geldi.

Yapılan açıklamalara nazaran COVID-19 aşı adayı, klinik denemelerin son etabında başarılı oldu. Buna karşın Pfizer, aşının çabucak piyasaya sürülmeyeceğini, ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayına sunulacağını belirtti.

Pfizer, COVID-19 aşısının yüzde 90 tesirli olduğunu açıklisimı

cisimf069c4129dd3940ff8e9684cced5e1e0ef15e

Şu ana kadar 43 binden fazla gönüllünün katıldığı faz 3 çalışmaları sırasında iştirakçilerden bir kümeye iki doz COVID-19 aşısı enjekte edilirken; öbür kümeye tuzlu su plasebo verildi. Aşılama çalışması sonrası elde edilen bilgilerde aşının COVID-19’a karşı yüzde 90’ın üzerinde bir aktifliğe sahip olduğu tespit edildi.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, dataların aşının COVID-19’a karşı tesirli olduğunu ortaya koyduğunu lisana getirirken, “Faz 3, COVID-19 aşısı denememizin birinci sonuçlarıdır. Bu etap, aşımızın COVID-19’u tedbire yeteneğinin birinci ispatını ortaya koyuyor” ifisimelerini kullandı.

Pfizer, COVID-19 aşısının kasım ayı içinde resmi onay almasını bekliyor

turkiyede de denenen covid 19 asisi yuzde 90 tesirli oldu 1 ilylRIvA

Pfizer’in açıklamalarına nazaran aşı, birinci dozdan 28, ikinci dozdan ise 7 gün sonra enjekte edildiği bireye COVID-19’a karşı müdafaa sağlıyor. Ayrıyeten Pfizer, COVID-19 aşısının kasım ayının üçüncü haftasında FDA onayını almasını beklediğini belirtti.

Geliştirdikleri aşının COVID-19’a karşı kesin bir muhafaza sağlamasıyla ilgili konuşan Bourla, “Bugün gelen haberlerle, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, bu global sıhhat krizine son vermeye yardımcı olacak çok muhtaçlık duyulan bir atılım sağlamaya değerli bir adım daha yaklaştık. Önümüzdeki haftalarda binlerce iştirakçiden elde edilen ek bilgileri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” halinde konuştu.

Sıradaki içerik:

Türkiye’de de Denenen COVID-19 Aşısı Yüzde 90 Tesirli Oldu