Türkiye’de “Çin aşısı” olan 12 şahsa koronavirüs bulaştı

turkiyede cin asisi olan 12 sahsa koronavirus bulasti

turkiye de cin asisi olan 12 kisiye koronavirus bulasti127594 0

Türkiye’nin koronavirüsten korunmak için tek ümidi olan Çinli şirket Sinovac’ın Coronavac ismindeki aşısı hakkında değişik bir durum ortaya çıktı. Aşının 3. faz denemelerine katılan 12 şahsa, aşı olduktan sonra koronavirüs bulaştı.

Sinovac tarafından geliştirilen aşının 3. faz denemeleri Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da yapılıyor. Türkiye’de yaklaşık 2 bin bireye aşı uygulandı. Birinci olarak istekli sıhhat çalışanlarına, Kasım ayından itibaren istekli vatandaşların bir kısmına aşı yapıldı. Habertürk’ten Kübra Par’ın köşe yazısına nazaran Türkiye’deki gönüllülerden 12 şahsa, aşı olduktan sonra koronavirüs bulaştı.

Aşının 3. faz denemesine katılan gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı öteki kısmına da boş aşı veriliyor. Böylece aşının ruhsal düzgünleşme (plasebo) tesiri inceleniyor.

Türkiye’de aşı olduktan sonra koronavirüse yakalanan 12 bireyden kaçına boş aşı uygulandığı şimdi bilinmiyor. Aşıdan sonra koronavirüse yakalanan kişi sayısı 40’a çıkınca hangilerine gerçek aşı yapıldığı incelenecek.

Brezilya’da kuşkulu bir mevt

Aşının 1. ve 2. faz deneme sonuçları bilim mecmuası Lancet’ta yayınlanmış ve rastgele bir sorun olmadığı açıklanmıştı. Lakin Brezilya’da 3. faz denemelerine katılan bir istekli, aşıdan sonra hayatını kaybetti. Brezilya’daki Butantan Araştırma Enstitüsü, kişinin mevt nedeninin aşıyla ilgili olup olmadığını araştırıyor. Araştırma sonuçlanıncaya kadar ülkede yeni gönüllülere 3. faz denemesi yapılmayacak. Brezilya, bu aşıdan 46 milyon doz sipariş vermişti lakin Butantan’ın araştırma sonucuna nazaran siparişten vazgeçebilirler. Türkiye, Brezilya, Endonezya ve Şili’den öbür Sinovac’tan aşı siparişi veren ülke bulunmuyor. Öteki ülkeler öteki üreticileri tercih etti.

Türkiye, Sinovac’ın Coronavac aşısından 50 milyon doz sipariş verdi. Bir bireye iki doz uygulanıyor yani 25 milyon bireye yetecek kadar aşı için kontrat imzalandı. Aşının birinci partisi 11 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek. Halk Sıhhati ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından incelemesi yapılacak. TİTCK, aşıyı onayladıktan sonra dört etaplı aşılama takvimi uygulanacak.

Kaynakça https://www.haberturk.com/yazarlar/kubra-par-2561/2893451-cin-asisi-haberturke-girdi https://www.telegraph.co.uk/news/2020/11/10/china-sinovac-vaccine-trial-suspended-brazil-participant-dies/

Sıradaki içerik:

Türkiye’de “Çin aşısı” olan 12 şahsa koronavirüs bulaştı