Genel

Türkiye’de birinci: Avrasya Tüneli’ne trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabilen sistem kuruldu

turkiyede birinci avrasya tuneline trafik sikisikligini yuzde 90 azaltabilen sistem kuruldu 0

Asya ile Avrupa kıtasını denizin altından kara yoluyla birleştiren Avrasya Tüneli‘ne Türkiye’de birinci kere uygulanan bir sistem kuruldu. Sürat Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi (Pacemaker) ismi verilen sistemin kullanıcılara inançlı ve konforlu bir sürüş imkanı sağlarken, trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabildiği belirtiliyor.

Yenilikçi ve akıllı yol teknolojileri ortasında ön sıralarda gelen uygulama, LED tüpler vasıtasıyla tavanda senkronize bir biçimde hareket eden aydınlatmalardan oluşuyor ve 70 kilometre sürate nazaran çalışıyor. Sistem sayesinde, araçların suratlarının sabitlenmesi sağlanarak trafik akışının rahatlaması, takı·p aralarının korunarak kaza riskinin düşürülmesi ve ani sürat değişimlerinden oluşan egzoz gazlarının azalmasıyla etrafa katkı sağlanması hedefleniyor.

Sürat Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Sistemi, Avrasya Tüneli’nin içerisinde eğime gerçek ya da eğime karşı sürüş sırasında şoförlerin tertipli olarak önerilen süratte ilerlemelerini sağlamayı ve bu sayede sürat değişimlerine bağlı trafik yoğunluklarının oluşmamasını hedefliyor. Dünya Yol Örgütü (PIARC) tarafından tavsiye edilen ve büyük yararlar sağlayan uygulamanın, yapılan araştırmalar sonucunda benzeri projelerde trafik sıkışıklığını yüzde 90’a varan oranlarda azalttığı görülmüş.

Sistem, aydınlatmanın suratı, boyutu ve aralık aralığının çeşitli senaryolarda çalışmasına imkan sağlıyor. Tünel içinde ortalama trafik suratlarındaki düşüşün tespit edildiği Avrupa-Asya tarafında en derin noktaya 500 metre kala başlayan Pacemaker Lighting uygulaması, en derin noktadan çıkışta da bin metre olmak üzere 1,5 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor.

20 Aralık 2016’da hizmete açılan Avrasya Tüneli yeni geçiş fiyatı arabalar için 36,40 TL, minibüsler için 54,70 TL olarak uygulanıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu