Genel

Türkiye’de 20 gönüllüye koronavirüs aşısı uygulandı: Önemli yan tesir yok

turkiyede 20 gonulluye koronavirus asisi uygulandi onemli yan tesir yok 0 qBkUNAQI

Dünyada koronavirüs aşısı geliştirmek için süratli çalışma var. Kimi aşılar Faz-3 etabına geldi. Türkiye’de 16 Eylül’de birinci Faz-3 aşılama çalışması yapıldı. Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği aşı ülkemizdeki 1200 istekli sıhhat çalışanına uygulanacak. Şu ana kadar 20 sıhhat çalışanına uygulandı.

“Ciddi yan tesir yok”

Birinci aşılama süreçleri Hacettepe Üniversitesi’nde yapıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, gönüllülerde önemli yan tesir ile karşılaşmadıklarını belirtti. Prof. Dr. Akova, “Ufak tefek şeyler var alışılmış; hafif halsizlik, kırgınlık, aşı yapılan yerde ağrı üzere. Lakin bunlar tüm aşılarda olduğu üzere beklenen yan tesirler. Şimdilik bir sorun yok. Periyodik olarak bu hastalar izlenecekler, muayene edilecekler, telefonla izlenecekler. Yan tesir varsa bize çabucak bildirecekler. Güvenlik tahlillerini yapacağız. Epeyce uzun bir süreç, 7 aya kadar sürecek” dedi.

Prof. Dr. Akova, şimdi sıhhat çalışanları dışında aşılama talebi alınmadığını belirtti. Istekli sıhhat işçilerinin aşılaması bittikten sonra vatandaştan aşılama talebi alınabileceği söz ediliyor.

Aşılama sürecine katılan gönüllüler birinci dozu aldıktan sonra 7 ay boyunca takip edilecek. Birinci aşıyı alan bireylere 14 gün geçtikten sonra bir doz daha yapılacak. 28 ve 42’nci günlerde bu bireylerden kan alınacak ve antikor olup olmadığına bakılacak. Periyodik olarak PCR testi yapılacak. Gönüllülerin bir kısmında T hücre bağışıklığı denetim edilecek. Bu hastalar izlenecek, muayene edilecek ve telefonla durumu denetim edilecek. Aşınan yan tesiri varsa takip edilecek.

Yerli aşıda son durum ne?

Prof. Dr. Murat Akova, yerli aşı çalışmalarının ise şimdi erken fazda olduğuna değinerek, “Henüz hayvan çalışmasında bunlar. Beşerden evvelki değişik fazlarda. Toplam 9 aşı Dünya Sıhhat Örgütü listesine kayıtlı; ancak benim bildiğim 13 civarında aşı Türkiye’de değişik merkezlerde yapılan. Bunların bir ya da birkaçının beşerde deneme etabına gelmiş olabileceği konusunda bir bilgi var” diye konuştu.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu