Türkiye, Ulusal Yapay Zeka Stratejisini Açıklayacak

turkiye ulusal yapay zeka stratejisini aciklayacak CcLAl4Zs

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, Türkiye’yi yakın gelecekte nelerin beklediğini açıkladı. Ulusal yapay zeka stratejisinin en kısa müddette açıklanacağını söyleyen Bakan Varank, yabancı yatırım stratejilerinin de tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. Bakan tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin biyoteknoloji, nükleer reaktör, kuantum hesaplama ve hızlandırıcılar üzere alanlarda öncü olması için çalışılacağı ifisime edildi.

Mustafa Varank’a nazaran 2021 yılında “Uluslararası Önder Araştırmacılar Programı” duyurulacak. Bu davetyla birlikte de 100’den fazla üst seviye araştırmacının Türkiye’ye gelmesi sağlanacak. Ayrıyeten yeniden 2021 yılında Üreten Kentler Programı’nın kafalatılacağını söyleyen Mustafa Varank, bu sayede de imalat ve ihracat hacmi yüksek olan kentlerin destekleneceğini belirtti.

“Ekonomiden sorumlu tüm bakanlıklar, takım ruhu içinde çalışıyor.”

turkiye ulusal yapay zeka stratejisini aciklayacak 0 sirS54BJ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tarafından yapılan açıklamalarda, 34 milyon TL’yi aşan KOSGEB geri ödemeleri için de yapılandırmaya gidileceği belirtildi. Türkiye genelindeki sanayi sitelerinde 3978 tesis inşaatının devam ettiğini ifisime eden Varank, 2021 yılında bunlara ek olarak 16 organize sanayi bölgesi ile 5 sanayi sitesi projesinin de tamamlanacağını ifisime etti. Bakana nazaran iktisattan sorumlu tüm bakanlıklar, bir uyum ve takım ruhu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Mustafa Varank’ın açıklamaları ortasında, COVID-19’a yönelik çalışmalar da vardı. TUBİTAK KOVİD-19 Platformu kapsamında çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının, Ribavirin isimli bir molekülün COVID-19 hastalığında aktif olduğunu yapılan hayvan deneyleri ile ispatladığını söyleyen Varank, Griffithsin molekülünün ise enfeksiyonu önleyici tesirinin klinik öncesi deneylerde kanıtlandığını söyledi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türkiye, Ulusal Yapay Zeka Stratejisini Açıklayacak