Donanım

Türk Öğrencilerden Yakıt Tüketimini Düşüren Taşınabilir Uygulama

Karbon salınımı çevresel tesirleri nedeniyle günümüzün en kıymetli meselelerinden. Avrupa, yavaş yavaş fosil yakıtlı araba kullanımı sonlandırmaya, hatta 2030’lu yıllarda yasaklanmasına yönelik kararlar almaya kafalisimı. Elbette bu sorunun tahlili sisimece kısıtlama ve yasaklarla mümkün değil. TED Üniversitesi’nden bir küme öğrencinin bulunduğı AlecTED kadrosu, akıl ve bilim dolu usuller üzerinde çalışıyor.

Shell’in düzenlemiş olduğu Make The Future isimli müsabakaya kafavuran AlecTED grubu, proje için tabiattan ilham aldı. Göçmen kuşların sürü halinde binlerce kilometre yol almalarını sağlayan V biçimindeki dizilimlerini, otobandaki ağır trafiğe benzettiler. Nasıl kuşlar bu dizilim sayesinde sürtünme katsayısını azaltıyor, en az güçle azamî yol kat ediyorlarsa, arabalerin de misal bir formda çalışabileceği fikri üzerine yoğunlaştılar.

Göçmen kuşlardan Avrupa şampiyonluğuna götüren, araçların daha az yakıt tüketmesini sağlayan projenin detayları:

turk ogrencilerden yakit tuketimini dusuren tasinabilir uygulama 0 OTlYUpB6

Echalon isminde bir taşınabilir uygulama geliştiren AlecTED takımı, arabalerin genel geometrik yapılarını ve yoldaki pozisyonlarını anlık olarak hesaba dahil eden bir yapay zekâ da geliştirdi. Bu uygulamayı kullanan şoförler, kalabalık bir otoyola girdiklerinde taşınabilir uygulama tarafından uyarılıyorlar. Şoförlere giden ikazda, yoldaki optimum sürtünmenin bulunduğu pozisyonlara gitmeleri söyleniyor. Bir müddet sonra yoldaki bütün araçlar, yapay zekâ tarafından anlık olarak modellenen dizilime nazaran konumlanıp, tıpkı göçmen kuş sürüleri üzere güç tüketiminin düştüğü formda yola devam ediyor.

Kelam konusu dizilim, otoyol kurallarından ötürü V biçiminde olmuyor ancak uzaktan bakıldığında görülen otomobil sürüsü, olabildiğince az tüketim yapabilecek biçimde dizilmiş oluyor. Ayrıyeten araba sürüsü, daima yeni bir araca alan verebilecek formda anında form alabiliyor. Şayet arabaler bir sürü içerisinde değillerse Echalon uygulaması, onları olabildiğince az güç tüketecekleri, kat edecekleri toplam arayı düşürecek tüyolar veriyor.

Shell’in oylaması başlisimı, gençlerin takviyeye gereksinimi var:

  • adım #1: Burisiman Shell’in ilgili oylama sayfasına gidin,
  • adım #2: Vote Now butonuna tıklayın,
  • isimım #3: AlecTED kadrosunu seçerek Vote butonuna tıklayın,
  • isimım #4: Formu doldurup oyunuzu kullanın.

Avrupa Şampiyonu olan AlecTED grubu, Kanisima ve Filipinler’den seçilen başka iki ekip ile birlikte dünya şampiyonluğuna aday. 24 Kasım Salı gecesi saat 03.00’a kisimar devam edecek oylamisima gruba ve projeye takviye verebilirsiniz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu